[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež stanovil dátum druhého zasadnutia synody, uskutoční sa v októbri
P:3, 19. 02. 2024 15:07, ZAH



Foto: Synod.va


Vatikán 19. februára (VaticanNews) Druhé generálne zhromaždenie synody o synodalite sa uskutoční od 2. do 27. októbra a budú mu opäť predchádzať dva dni rekolekcií. Bude ho koordinovať Generálny sekretariát synody za účasti jednotlivých dikastérií.

Generálny sekretariát synody 17. februára oznámil, že pápež František určil termín druhého zasadnutia XVI. riadneho generálneho zhromaždenia, ktoré sa uskutoční od stredy 2. októbra do nedele 27. októbra 2024 a bude pokračovať v práci synody o synodalite na tému Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, participácia a misia. Tak ako v októbri 2023, aj tomuto druhému zasadnutiu bude predchádzať dvojdňové výjazdové zasadnutie od 30. septembra do 1. októbra (účastníci prídu 29. septembra).

Spolu s komuniké pápež zverejnil aj chirograf, v ktorom sa ustanovuje zriadenie študijných skupín na prehĺbenie niektorých tém, ktoré vyplynuli z predchádzajúceho zasadnutia. Tie budú zriadené medzi jednotlivými dikastériami Rímskej kúrie a Generálnym sekretariátom synody, ktorý ich bude koordinovať.

V písomnom oznámení o spolupráci medzi dikastériami Rímskej kúrie a sekretariátom synody Svätý Otec cituje koncilovú konštitúciu Lumen gentium, aby pripomenul, že Cirkev vyjadruje svoje bytie v Kristovi určitým spôsobom prostredníctvom sviatostí, teda znamením a nástrojom dôverného spojenia s Bohom a jednoty celého ľudského pokolenia, a že sa s väčšou jasnosťou a dôveryhodnosťou prejavuje svetu v rôznych kultúrach ako tajomstvo misijného spoločenstva, ako jedno telo, ktoré má účasť na jeho Duchu, ktorý ho obnovuje a vedie pri ohlasovaní evanjelia všetkým národom. V tomto svetle konštitúcia o Rímskej kúrii Praedicate the Gospel uvádza, že život spoločenstva dáva Cirkvi tvár synodality.

„Predovšetkým vzájomné načúvanie a dynamika vzájomnosti v službe poslaniu Božieho ľudu kvalifikujú pomocnú činnosť Rímskej kúrie v službe rímskemu biskupovi, jednotlivým biskupom a biskupskému kolégiu,“ píše ďalej pápež. Pastoračné kompetencie, ktoré vykonáva Kúria, nachádzajú svoj cieľ a účinnosť v službe biskupskému kolégiu a cirkevnému spoločenstvu v jednote s rímskym biskupom a pod jeho vedením. Práve v tomto kontexte je stanovená úloha Generálneho sekretariátu synody, ktorý je priamo závislý od pápeža a ktorý podporuje a sprevádza synodálny proces, ktorý sa postupne vytvára, a ktorý v synodálnom duchu podporuje vzťahy biskupov a rôznych cirkví navzájom a v spoločenstve s rímskym biskupom.

V závere dokumentu sa uvádza, že dikastériá Rímskej kúrie budú podľa svojich špecifických kompetencií spolupracovať na práci Generálneho sekretariátu synody vytvorením študijných skupín, ktoré „synodálnou metódou iniciujú hĺbkové štúdium niektorých tém, ktoré sa objavili na prvom zasadaní synody biskupov.“ Tieto študijné skupiny majú byť vytvorené na základe spoločnej dohody medzi príslušnými dikastériami Rímskej kúrie a Generálnym sekretariátom synody, ktorý je poverený koordináciou. Ako už bolo zdôraznené v dokumente Generálneho sekretariátu synody s názvom K októbru 2024, ktorý bol zverejnený 11. decembra 2023, nasledujúce zhromaždenie sa zameria na tému účasti vo vzťahu k výkonu autority ako výrazu spoločenstva v službe misie. To znamená, že by sa prehĺbil spôsob prežívania synodality na všetkých úrovniach Cirkvi.

Z pápežovho rozhodnutia je teraz jasné, že niektoré z najdôležitejších tém, ktoré vyplynuli z načúvacích zasadnutí, si vyžadujú systematické a časovo náročné teologické, kánonické a pastoračné štúdium podľa synodálnej modality za účasti odborníkov zo všetkých kontinentov a dikastérií Rímskej kúrie podľa ich kompetencií. V súčasnosti sa určuje, ktoré študijné skupiny budú vytvorené a na ktoré témy. V súhrnnej správe odhlasovanej na konci minuloročného októbrového zasadnutia boli niektoré z nich načrtnuté, napríklad aktualizácia niektorých kánonických noriem, formácia vysvätených služobníkov, vzťah medzi biskupmi a rehoľníkmi a teologický a pastoračný výskum diakonátu. Príspevky študijných skupín, ako možno vyčítať z dokumentu generálneho sekretariátu zverejneného v decembri a z aktuálneho pápežského chirografu, budú užitočným nástrojom na reflexiu o Cirkvi ako celku, ale nebudú priamo tvoriť predmet diskusie a rozoberania na nasledujúcom zasadaní synody, ktoré sa zameria na synodalitu ako takú, ktorá je výrazom spoločenstva v živote Cirkvi. Na záver je zaujímavé spomenúť úlohu, ktorá bola zverená Generálnemu sekretariátu synody na čele s kardinálom Mariom Grechom, ktorý bude koordinovať prácu s dikastériami. Teda orgánu, ktorý nie je súčasťou Rímskej kúrie, ale zároveň je priamo podriadený pápežovi.

Pápež František tiež vymenoval šesť nových poradcov generálneho sekretariátu synody, ktorí doplnia doterajších desať. Sú nimi Msgr. Alphonse Borras, vikár diecézy Liege (Belgicko); Gilles Routhier, profesor teológie na Université Laval (Kanada); Ormond Rush, docent teológie na Austrálskej katolíckej univerzite; sestra Birgit Weiler, M.M.S,profesorka teológie na Pápežskej katolíckej univerzite v Peru; profesorka Tricia S. Bruce, prezidentka Asociácie pre sociológiu náboženstva; a Maria Clara Lucchetti Bingemer, profesorka teológie na Pápežskej katolíckej univerzite v Riu de Janeiro.



( TK KBS, VatcanNews, cz, ml; pz ) 20240219043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]