[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 05. 2024   Meniny má Želmíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Indii sa koná dalitská synoda, cieľom je zapojiť marginalizovaných
P:3, 23. 02. 2024 13:50, ZAHIndia 23. februára (TK KBS) Synoda Cirkvi nemôže nikoho vynechať, najmä marginalizované skupiny, ktoré by mali byť vypočuté a zapojené do života Cirkvi, povedal indický kardinál Anthony Poola, arcibiskup Hyderabadu, na okraj dalitskej synody, zhromaždenia koordinovaného Úradom pre kasty a zaostalé triedy Konferencie katolíckych biskupov Indie a Komisiou pre registrované kasty a registrované kmene Rady biskupov indického štátu Tamilnádu.

Pariáši alebo daliti nemajú miesto v indickej spoločnosti štruktúrovanej do kást, čo je systém, ktorý je zakorenený už tisícročia. Katolícka cirkev im vždy hlásala oslobodenie, spásu a dôstojnosť Božích detí a pokračuje v tom aj dnes, keď kastový systém, hoci formálne zrušený ústavou, zostáva veľmi prítomný v kultúre, mentalite a praxi. Dnes ich indická katolícka komunita zapája do synodálnej cesty, aby počúvala ich hlas a kráčala s nimi.

Vo svetle úsilia a dokumentu o posilnení postavenia dalitov, ktorý prijal indický episkopát v roku 2016, národná konferencia zhodnotila fenomén marginalizácie a zamerala sa aj na vylúčenie dalitov v občianskej a cirkevnej sfére.

Dalitskí kresťania sú totiž obeťami systému, ktorý odmieta uznať ich dôstojnosť, rešpekt a ochranu, a ich zastúpenie je v niektorých kontextoch marginalizované dokonca aj v Katolíckej cirkvi. Z tohto dôvodu je kardinál Poola presvedčený o potrebe ich väčšieho zapojenia. O tom, že sa v tejto oblasti angažuje aj biskup z Berhampuru, Mons. Sarat Chandra Nayak, predseda Úradu pre kasty a zaostalé vrstvy Indickej biskupskej konferencie, tiež znovu predstavil koncept synodality, ktorý znamená zdieľanie, dialóg, spoločenstvo, vzájomný rešpekt a priznanie dôstojnosti všetkým ľudským bytostiam. Podľa jeho slov nastal čas diskutovať o politike posilnenia postavenia dalitov v kontexte synodality.

Na záver konferencie, ktorú zorganizoval Indický sociálny inštitút v Bangalúre, bolo vypracované memorandum, v ktorom sa opakuje naliehavosť využitia príležitosti synodálnej cesty na plné zapojenie dalitov.

L´Osservatore Romano( TK KBS, lo, ml; pz ) 20240223028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]