[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 05. 2024   Meniny má Želmíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávnosť blahorečenia Jána Havlíka bude 31. augusta 2024 v Šaštíne
P:3, 27. 02. 2024 15:48, PREFoto: Zdruzenie marianskej mladeze


Bratislava 27. februára (TK KBS) Slávnosť blahorečenia Božieho služobníka Jána Havlíka sa uskutoční v sobotu 31. augusta 2024 v Šaštíne. Zástupcom Svätého Otca Františka na slávnosti bude prefekt Dikastéria pre kauzy svätých, kardinál Marcello Semeraro. Vatikánsky štátny sekretariát o tom informoval bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského, ktorý dnes prijal provinciála Slovenskej provincie Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul P. Tomáša Brezániho, CM a Petra Nováka, koordinátora príprav slávnosti blahorečenia. Debatovali spolu o prípravach, organizácii a logistike podujatia.

„Tešíme sa, že už môžeme oznámiť termín a miesto blahorečenia Jána Havlíka. Za blahoslaveného ho vyhlási v sobotu 31. augusta 2024 v Šaštíne kardinál Marcello Semeraro, prefekt Dikastéria pre kauzy svätých,“ uviedol po stretnutí provinciál slovenských vincentínov P. Tomáš Brezáni, CM. „Ján Havlík sa tak stane ďalším svedkom z obdobia prenasledovania Cirkvi komunistickým režimom, ktorého mučeníctvo Cirkev oficiálne uznala. Už teraz pozývam všetkých, osobitne veriacich zo Slovenska a členov vincentínskej rodiny, aby prišli spolu s nami prežiť slávnosť blahorečenia,“ uviedol arcibiskup Zvolenský.

Ján Havlík bol bohoslovcom Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul. Zomrel v roku 1965 ako 37-ročný na následky mučenia v komunistických väzniciach. Pápež František schválil 14. decembra 2023 dekrét o mučeníctve Jána Havlíka CM in odium fidei, teda z nenávisti k viere, čím rozhodol o tom, že bude blahorečený. Slovenská provincia Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul začala prípravy na slávnosť blahorečenia v januári. V týchto dňoch vytvorila prípravný tím, v ktorom budú zástupcovia rehole, arcidiecézy a ďalší jednotlivci a dobrovoľníci z celého Slovenska i zahraničia.

Viac o živote Jána Havlíka je na webovej stránke www.janhavlik.sk. Približuje základné životopisné údaje Jána Havlíka, proces prípravy jeho blahorečenia a modlitby na príhovor Božieho služobníka. K dispozícii je už aj profil na sociálnej sieti Facebook (https://www.facebook.com/HavlikJanko). K blahorečeniu bola zároveň vytvorená e-mailová schránka s názvom blahorecenie@vincentini.sk, bude slúžiť pre všetkých, ktorí sa budú chcieť dozvedieť viac.

TK KBS informoval Komunikačný tím slávnosti blahorečenia Jána Havlíka( TK KBS, kt, ml; pz ) 20240227019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]