[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nie je to anonymný človek, je to hrdina viery a vernosti, vraví autor loga
P:3, 11. 03. 2024 10:39, DOMFoto: Archív Andreja Kmeťa


Bratislava 11. marca (TK KBS) Blahorečenie Božieho služobníka Jána Havlíka bude sprevádzať nové logo. Navrhol ho dizajnér Andrej Kmeťo. Komunikačný tím slávnosti blahorečenia Jána Havlíka s ním hovorí o tom, ako logo vzniklo a aké je jeho hlavné posolstvo.

Jan Havlik logo

– Ako vznikla myšlienka nového loga?

Nedá sa povedať, že by išlo o jednu situáciu a jedno miesto. Skôr išlo o proces, o sériu inšpirácií a momentov, ktoré ovplyvnili podobu loga. K tvorbe loga som pristúpil ako k akejkoľvek inej zákazke od iného klienta, poctivo.

– Kde prišiel prvý impulz?

Prvotný impulz prišiel od sestry Hermany Matlákovej a následne od pátra Tomáša Brezániho, ktorý mi dal všetky podstatné informácie. Uvedomoval som si, že okolnosti väzenia a smrti budúceho blahoslaveného boli brutálne, surové.

– Čo prišlo po prvých inšpiráciách a rozhovoroch?

Na začiatku procesu tvorby loga často prežívam pocit delikátnosti, musím k tomu pristupovať veľmi citlivo, s bázňou. Uvedomujem si, že niekto dal do mojich rúk dôveru v to, ako to bude vyzerať. Nejde len o logo ako vizuál, ale širšie o komunikáciu a oslovenie verejnosti.

– Čo nasledovalo potom?

Prečítal som si knihu Svetlo z hlbín jáchymovských lágrov. Na popud sestry Hermany som sa vybral do Duboviec, rodiska Jána Havlíka, kde je jeho hrob. Chcel som tiež navnímať, ako vyzerá okolitá krajina a život ľudí v nej. Je skoro až isté, že na ten cintorín chodil aj Ján Havlík a na tie nízke kopce sa pozeral, po nich kráčal. Uvedomil som si tam dve silné skutočnosti. Najprv istú kontinuitu. Kedysi boli na pohrebe Jána Havlíka bývalí súputníci, politickí väzni a spolu s nimi aj agenti ŠtB. V Biblii sa píše, že sme obklopení zástupom svedkov. Presne tento obraz sa mi vybavil – zástup ľudí, učeníkov, ktorý siaha od čias apoštolov a bude siahať aj do budúcnosti. Jedným z nich je Ján Havlík.

Dnes je to na nás, aby sme my boli svedkami viery v realite, v ktorej žijeme, aby sme boli súčasťou tejto ľudskej reťaze. Druhý silný dojem bol jednoduchosť. Jednak jednoduchosť hrobu, cintorína, ale aj obce a života v nej. Je to úplne bežný typický hrob, akých sú tisíce, typický cintorín a obec, ktorých je plno po našej krajine. Teraz je v popredí Ján Havlík, ale som si istý, že z doby komunizmu má Slovensko v každej obci veľa obyčajných ľudí, o ktorých vedia len ich rodiny a najbližší, ktorí prežili veľa príkoria, neslobody, ktorí aj trpeli pre svoju vieru. Možno nie vo väzení, ale tiež museli veľa obetovať, aby zostali verní svojmu presvedčeniu a viere v Ježiša Krista. Myslel som na všetkých týchto ľudí a v tej obyčajnosti sa skrýva aj určitá pocta všetkým anonymným hrdinom viery.

– Čo teda logo znázorňuje?

Logo má dva významy. Jeden je odkazom na väzenie a mučeníctvo Jána Havlíka, druhý má povedať všetkým v súčasnosti, že vďaka vzťahu s Bohom, len vďaka jeho vernosti, sme schopní zvládnuť ťažké okamihy a výzvy nášho života. Tieto dva momenty znázorňuje symbolická reťaz, ako znak vernosti. Ján Havlík bol mučeníkom vernosti, preto som sa rozhodol pre tento symbol.

Väzenie bolo dôsledkom jeho vernosti viere a viedlo k mučeníctvu. Ide o zámerne zjednodušený symbol reťaze s tromi očkami, ktoré sú spojené ďalší dvoma očkami. Tie sú znázornené ako čiarky. Tak začala aj skica loga. Najprv dlhou čiarou – povrchom zeme, pod ktorou Ján pracoval v bani. Lenže aj tam vedie šachta, spojnica tmy hlbiny so svetlom, prenesene ide o rozdelenú čiaru malým priestorom na dve malé čiarky. Ten malý priestor je symbol kontaktu človeka s Bohom, aj v ťažkých okolnostiach života si chceme zachovať komunikáciu s naším Stvoriteľom, z našich hlbín k nebu.

Potom sa dostávame k druhému významu loga. Ide o puto, ktorým je viera, vzťah s Bohom. Bez jeho vernosti by nebolo možné zvládnuť ťažké chvíle. Myslím, že to by mohol byť odkaz pre nás v súčasnosti, aby sme si zachovali puto s Bohom.

Zdroj: janhavlik.sk( TK KBS, jh, ml; pz ) 20240311036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]