[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 03. 05. 2024   Meniny má Galina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Desať momentov Františkovho pontifikátu, ktoré zostanú v pamäti sveta
P:3, 13. 03. 2024 11:10, ZAH



Vatikán 13. marca (E-kai) Počas 11 rokov svojho pontifikátu pápež František opakovane udivoval svet. Vybrali sme desať takýchto momentov.

1. Dobrý večer! – Týmito jednoduchými slovami pozdravil pápež František zhromaždených na Svätopeterskom námestí a celý svet po svojom zvolení 13. marca 2013. Oblečený len v bielom, bez tradičného červeného plášťa, sa predstavil ako pastier „z iného sveta.“ Pred udelením pápežského požehnania požiadal o požehnanie veriacich.

2. Stretnutie dvoch pápežov: svet obleteli fotografie Benedikta XVI, ktorý odstúpil z pápežského stolca, a novozvoleného Františka. Dvaja muži v bielom namiesto toho, aby „mohol byť len jeden.“ Ako to týmto dvom vyjde? Napriek vzájomnej dohode, alebo možno práve v jej dôsledku, si obaja nechajú ujsť jedinečnú príležitosť spoločne sledovať finále majstrovstiev sveta 2014 (Argentína – Nemecko 0:1).

3 Najskôr utečenci: Františkova jednodňová cesta na taliansky utečenecký ostrov Lampedusa v júli 2013 sa stretáva s uznaním svetovej verejnosti. Dôkaz, že pápež myslí vážne svoje vyhlásenie ísť „na perifériu“ a k ľuďom na okraji spoločnosti.

4. Počas svojej cesty do Svätej zeme v máji 2014: do Jordánska, Izraela a na palestínske územia František apeluje na mier na Blízkom východe. Robí mierové gestá, ako napríklad modlitbu v oblasti izraelského bezpečnostného múru alebo symbolické objatie predstaviteľov troch náboženstiev pri Západnom múre v Jeruzaleme.

5. Mnohí ľudia sa úplne znetvoreného Vinici Riva obávajú, že môže byť nákazlivý. Tento 53-ročný Talian trpí od mladosti neurofibromatózou, genetickým ochorením, ktoré spôsobuje svrbenie a krvácanie podkožných uzlíkov po celom tele; sú veľmi bolestivé a nútia ho pohybovať sa na invalidnom vozíku. Počas generálnej audiencie k nemu pristúpil pápež František, objal ho a pobozkal na jeho zdeformovanú tvár. Videl to celý svet.

6. Veta z apoštolskej exhortácie Evangelii gaudium (Radosť z evanjelia) z novembra 2013 je jedným z najčastejšie citovaných citátov z Františkovho pontifikátu: „Radšej Cirkev zbitú, zranenú a špinavú, pretože vyšla do ulíc, ako Cirkev chorú z uzavretia a pohodlia z pripútanosti k vlastnej bezpečnosti. Nechcem Cirkev, ktorá sa zaoberá tým, aby bola stredom, a ktorá sa nakoniec uzavrie do húštiny posadnutosti a postupov.“

7. Okrem nových spŕch môžu ľudia bez domova v okolí Vatikánu od roku 2015 využívať aj vlastné kadernícke služby. Úrad pápežskej almužny im poskytol malé kaderníctvo v blízkosti kolonád na Svätopeterskom námestí. V ňom rímski holiči dobrovoľne holia a strihajú vlasy tým, ktorí to potrebujú.

8 Vo februári 2016 sa František stretol s moskovským patriarchom Kirillom na Kube – išlo o historicky prvé stretnutie hláv Rímskokatolíckej cirkvi a Ruskej pravoslávnej cirkvi. Toto historické stretnutie bolo následne znehodnotené Kirillovým rozhodnutím ospravedlniť inváziu Vladimíra Putina na Ukrajinu a akoby jej udeliť cirkevný súhlas. František varuje patriarchu, aby sa neznížil do úlohy „Putinovho miništranta.“

9. Pandémia koronavírusu zachváti svet vrátane Vatikánu na niekoľko mesiacov začiatkom roka 2020. Obľúbený František musí osláviť veľkonočné sviatky sám na opustenom Svätopeterskom námestí a v Bazilike svätého Petra; fotografie obletia svet.

10. Ekologická a sociálna encyklika Laudato si, uverejnená v júni 2015, sa permanentne dostáva na titulné stránky novín. Pápež v nej vyzýva na lepšie zaobchádzanie s drancovaným životným prostredím a ľuďmi, ktorí v ňom žijú. Už teraz je jasné, že František týmto dokumentom pridal míľnik k sociálnemu učeniu Cirkvi pre 21. storočie.



( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20240313018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]