[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 27. 12. 2024   Meniny má Filoména      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František zamestnancom RAI: Pravda sa navrhuje, nikdy sa nevnucuje
P:3, 25. 03. 2024 09:49, ZAH

Vatikán 25. marca (VaticanNews) V Aule Pavla VI. vo Vatikáne v sobotu prijal pápež František na osobitnej audiencii zamestnancov talianskej verejnoprávnej televízie a rozhlasu RAI. Spoločne oslávili dvojité narodeniny sto rokov rozhlasu a sedemdesiat rokov televízie.

Svätý Otec v úvode príhovoru zamestnancom RAI pripomenul, že „výročie je dôvodom, aby ste sa obzreli späť, na vašu históriu, prepletenú s históriou Talianska, a na druhej strane vás vyzýva, aby ste sa pozreli dopredu, do budúcnosti, na úlohu, ktorú budete zohrávať v čase, ktorý sa ešte len bude budovať, kde je každý život čoraz viac prepojený s ostatnými, globálne. Navyše sa nachádzame vo Vatikáne a mnohí z vás tieto miesta dobre poznajú, pretože RAI od svojho vzniku vždy pozorne sledovalo kroky Petrových nástupcov.“

Pápež upozornil, že „médiá ovplyvňujú našu identitu, v dobrom i zlom.“ Preto sa sústredil na dve slová: „služba a verejnosť – pretože veľmi dobre vystihujú základ poslania: komunikácia ako dar spoločnosti.“ Často si pletieme „službu s poslúžením si a oddanosť s využívaním.“ „Príspevok k pravde a spoločnému dobru nadobúda špecifické dôsledky v oblasti informácií, zábavy, kultúry a technológií.“ „V oblasti informácií slúžiť v podstate znamená hľadať a odovzdávať pravdu, celú pravdu, napríklad prostredníctvom boja proti šíreniu falošných správ a proti zákerným zámerom tých, ktorí sa snažia ideologicky ovplyvňovať verejnú mienku, klamať a rozkladať spoločenskú štruktúru.“

Pápež chcel najmä zdôrazniť, „že pravda je ‚symfonická‘, a že najlepšie sa dá uchopiť, ak sa naučíme počúvať rôznorodosť hlasov – ako v zbore – a nie vždy vykrikovať svoju vlastnú myšlienku.“ Podľa Svätého Otca to znamená „slúžiť právu občanov na korektné informácie, odovzdávané bez predsudkov, nerobiť unáhlené závery, ale venovať čas potrebný na pochopenie a zamyslenie.“ „Zaručiť pluralizmus, ktorý rešpektuje rôzne názory a zdroje“. „Pravda sa navrhuje, nikdy sa nevnucuje.“ Preto pápež žurnalistov vyzval, „aby pestovali dialóg a tkali nite jednoty. A pestovanie dialógu si vyžaduje počúvanie. Často sa stretávame s tým, že počúvanie znamená prípravu na odpoveď: nie je pravým počúvaním premýšľať o vlastnom postoji bez toho, aby som prijal postoj druhých.“

„Vaša verejná služba však nie je len o informovaní,“ pokračoval Svätý Otec, a hoci „je bohatá na technológie, niekedy je chudobná na ľudskosť, je dôležité podporovať hľadanie krásy, iniciovať dynamiku solidarity, chrániť slobodu, pracovať na tom, aby každý umelecký prejav pomáhal každému človeku povzniesť sa, zamyslieť sa, dojať sa, usmievať sa a dokonca plakať dojatím, nájsť zmysel života, perspektívu dobra, zmysel, ktorý nie je odovzdaním sa najhoršiemu.“ Pápež hovoril aj o výzvach súčasnosti: „Je potrebné konať preventívne a navrhnúť modely etickej regulácie na zastavenie škodlivých a diskriminačných, sociálne nespravodlivých dôsledkov systémov umelej inteligencie a postaviť sa proti ich využívaniu na obmedzovanie pluralizmu, polarizáciu verejnej mienky alebo budovanie unifikovaného myslenia.“ (Posolstvo k LVIII. svetovému dňu komunikácie, 24. januára 2024)

„Vaša práca je spojená so spoločným dobrom, so spoločným dobrom všetkých, a nielen niektorých. Znamená to predovšetkým záväzok brať ohľad a dať hlas najmä tým posledným, najchudobnejším, ľuďom bez hlasu, odvrhnutým,“ pripomenul pápež a dodal: „Byť nástrojom rastu poznania, nútiť ľudí uvažovať, a nie odcudzovať, vstupovať na obežnú dráhu – otvárať nové pohľady na realitu a nie živiť bubliny samoúčelnej ľahostajnosti, vychovávať mladých ľudí, aby snívali vo veľkom, s otvorenou mysľou a očami. Toto slovo nás môže vystrašiť: snívať. Nikdy nestrácajte schopnosť snívať, ale snívajte vo veľkom!“ „Nesmiete sa naháňať za sledovanosťou na úkor obsahu: ide skôr o to, aby ste svojou ponukou vytvorili široký dopyt po kvalite“.

Záverom príhovoru pápež dodal: „RAI každý deň vstupuje do talianskych domovov, prakticky do všetkých, a je pekné myslieť na jej prítomnosť nie ako na ‚stôl vševedov‘, ale ako na skupinu priateľov, ktorí klopú na dvere, aby vás prekvapili.“  Pozval žurnalistov, aby nezabúdali na to, že „skutočná komunikácia je vždy prekvapením, prekvapuje vás! Čakáte na niečo a ono vás to prekvapí; prineste prekvapenie, urobte prekvapenie. Zaklopte na dvere, aby ste ponúkli spoločenstvo, podelili sa o radosti a starosti, podporili jednotu a zmierenie, počúvanie a dialóg v rodine a spoločnosti, aby informovali a tiež počúvali, s úctou a pokorou. Povzbudzujem vás, aby ste kráčali touto cestou, je to krásna cesta!“

Martin Jarábek – VaticanNews



( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20240325026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]