[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 27. 12. 2024   Meniny má Filoména      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kláštor Želiv má novozariadenú knižnicu, historický nábytok bol zničený
P:3, 27. 03. 2024 10:10, ZAH

Želiv 27. marca (TK KBS) Želivský kláštor má novozariadenú historickú knižnicu, ktorá obsahuje približne 25 000 zväzkov napísaných pred rokom 1850. V barokovej konventnej sieni sa zachovali fresky, ale pôvodné zariadenie knižnice bolo zničené. Premonštráti dali nainštalovať nové zariadenie. Od 13. apríla budú v zrekonštruovanej budove Starej prelatúry sprístupnené ďalšie nové kláštorné expozície, ktoré umožnia nahliadnuť do histórie kláštora a bývalého sídla opáta, informovali zástupcovia kláštora.

Opát Tadeáš Róbert Spišák si zaspomínal, ako po príchode do Želiva pred 20 rokmi sprevádzal návštevníkov po kláštore. V refektári, ktorý je jedálňou, zdôraznil, že nad ním je knižnica, duchovný pokrm. Zároveň povedal, že v tom čase bola knižnica zatvorená. „Pretože nábytok bol počas komunizmu zničený a spálený a knihy sú len nahromadené a potrebujeme ich katalogizovať,“ povedal.

Knižnica má teraz nový nábytok, ktorý tvoria voľne stojace betónové podpery a oceľové police, do ktorých sú starostlivo usporiadané cenné knihy, väčšinou v kožených väzbách. „Po konzultácii s pamiatkovým úradom sme sa rozhodli, že nepôjdeme do žiadnych replík, pretože sa nám nezachovalo nič z historickej starej knižnice,“ povedal opát.

Nábytok navrhli architekti zo spoločnosti Šépka. Na odlievanie betónových dielov bol použitý štrk a kamienky z rieky Želivka. S usporiadaním kníh a ich katalogizáciou pomáhali študenti Univerzity Palackého v Olomouci pod vedením Jany Oppeltovej, ktorá vyučuje na Katedre histórie Filozofickej fakulty. „Kláštor nemôže fungovať bez kníh,“ povedala Oppeltová.

Dodala, že knižnica má byť odrazom sveta, preto sú v nej okrem teologickej literatúry aj knihy z rôznych odborov. Sú písané najmä v nemčine, latinčine a češtine. Sú tu aj stredoveké a barokové rukopisy a prvotlače vytlačené v rokoch 1450 až 1500. Po zrušení kláštora komunistami boli knihy odvezené na Strahov. Z väčšej časti sa zachovali, ale boli pomiešané s knihami z iných kláštorov, povedala.

Knižnica bude prístupná odbornej verejnosti a pri špeciálnych príležitostiach aj návštevníkom. Obnovená prelatúra je súčasťou prehliadkového okruhu kláštora. Výstavy v nej približujú archeologické nálezy, vývoj kláštora od jeho založenia v roku 1139, ako aj to, ako mohli vyzerať obytné priestory opáta okolo začiatku 20. storočia a aká bola jeho úloha v kláštore a spoločnosti.

Vystavené sú aj relikvie, ktoré sú stále uložené v depozitároch. Budova pri kostole bola naposledy využívaná ako byty, ale potom bola pre svoj zlý stav dlho prázdna. Opravy boli dokončené v minulom roku. Kláštor má teraz aj nové sociálne zariadenia pre návštevníkov. Na investície za takmer 50 miliónov českých korún dostala kanonia vyše 40 miliónov z programu IROP.

Kláštor zatvorili komunisti v roku 1950. Šesť rokov bol internačným táborom pre kňazov a rehoľníkov, potom psychiatrickou a protialkoholickou liečebňou. Premonštráti sa sem mohli vrátiť začiatkom 90. rokov a budovy sa postupne opravujú. Minulý rok si objekt, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, prezrelo 17 000 návštevníkov.

Zdroje: Christnet/ČTK



( TK KBS, chr, ml; pz ) 20240327019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]