[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Kňazskom seminári v Košiciach zorganizovali opäť Deň otvorených dverí
P:3, 22. 04. 2024 08:39, DOMFoto: Archív Košickej arcidiecézy


Košice 22. apríla (TK KBS) Stovky návštevníkov zavítali v nedeľu do košického Kňazského seminára sv. Karola Boromejského, kde zorganizovali v Nedeľu Dobrého pastiera Deň otvorených dverí. Podujatie sa začalo svätou omšou v Kostole sv. Antona Paduánskeho. Nasledovala prehliadka po seminárnej budove, učebniach a ubytovacích priestoroch. Nechýbal ani spoločenský program, miesto pre hry detí a občerstvenie. Svätú omšu v seminárnom kostole tento rok celebroval pomocný košický biskup Mons. Marek Forgáč. V príhovore hovoril o kňazoch, ktorí majú za vzor služby Dobrého pastiera. Pipomenul ťažkosti, ale aj radosti kňazského života: 

„V čom je toto povolanie tak silné, že stále oslovuje mladých, ktorí sú ochotní dať celý svoj život v službe Kristovi? Paradoxne, je to práve v tom, v čom je kňazstvo ťažké a náročné. Lebo krásne veci zvyknú byť ťažké a náročné. Ľahké veci majú len povrchnú a lacnú krásu, ale to, čo v sebe nesie obetu, prináša aj skutočnú krásu a príťažlivosť. Je to práve pohŕdanie tohto sveta a cielené hľadanie chýb na Cirkvi a kňazoch, ktoré robí toto povolanie atraktívnym. Tu si pripomíname Ježišove slová z Jánovho evanjelia: Ak vás svet nenávidí, vedzte, že mňa skôr nenávidel ako vás.  Keby ste boli zo sveta, svet by miloval, čo je jeho; ale že nie ste zo sveta, lež ja som si vás vyvolil zo sveta, preto vás svet nenávidí. V podstate každý neoprávnený kopanec zo strany sveta do Ježišových učeníkov je pre nás hrdosťou, že sme jeho. Skutočná a úprimne myslená obeta vždy motivovala a priťahovala druhých. Tak je to aj s príkladne žitým kňazstvom. Vždy bude oslovovať,“ uviedol biskup Forgáč.

Deň otvorených dverí v košickom kňazskom seminári bol výnimočný aj tým, že  práve v tomto roku uplynulo 30 rokov od jeho znovuobnovenia. Až do dnešných dní sa v ňom na kňazské povolanie pripravovali stovky bohoslovcov, a na jeseň tohto roku by si toto výročie mali pripomenúť aj spomienkovou svätou omšou a stretnutím. 

Zdroj: Košická arcidiecéza( TK KBS, ke, ml; pz ) 20240422013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]