[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mladí dobrovoľníci vo Francúzsku začali s obnovovaním krížov pri cestách
P:3, 24. 04. 2024 16:35, ZAHFoto: Pixabay.com


Francúzsko 24. apríla (E-kai) Vo Francúzsku, ktoré ovládla sekulárna ideológia, nechýbajú známky oživenia záujmu o katolícku vieru, konštatuje Luke Coppen na portáli The Pillar. Americký novinár pripomína, že počas tohtoročnej vigílie Paschy sa vo Francúzsku zvýšil počet krstov dospelých o 30 percent.

Okrem toho tento týždeň organizátori každoročnej púte do Chartres, ktorá sa koná na sviatok Zoslania Ducha Svätého, uzavreli registráciu dospelých viac ako mesiac pred podujatím, ktoré pravdepodobne prinesie ďalšiu rekordnú účasť. Medzitým sa v decembri tohto roku budú oči celého sveta upierať na Paríž, kde sa päť rokov po zničení chrámu požiarom opäť otvorí katedrála Notre-Dame pre bohoslužby.

Ďalším znakom je rozvoj iniciatívy SOS Calvaires, organizácie, ktorá združuje dobrovoľníkov z celej krajiny na obnovu krížov pri cestách. Generálnym riaditeľom združenia je mladý muž Alexandre Caillé.

V rozhovore pre The Pillar vysvetlil, že väčšina prícestných krížov vo Francúzsku pochádza z 19. storočia, ale niektoré sú oveľa staršie, aj keď mnohé boli zničené počas Francúzskej revolúcie. Združenie založili v roku 1987 ľudia, ktorí chceli zachrániť pamiatky kresťanského dedičstva, ktoré chátrali. Reštaurátorské práce sú umožnené vďaka darom od súkromných osôb. SOS Calvaires má v súčasnosti 300 členov a takmer 4 000 dobrovoľníkov v 65 pobočkách po celom Francúzsku. Riadi ju mladý, dynamický a angažovaný tím.

„Myslím si, že v dnešnej spoločnosti mladí ľudia hľadajú zmysel života, pocit zakorenenia,“ povedal Alexandre Caillé. Dodal, že mladí ľudia potrebujú ideál, hodnoty a výzvy. „Práca môže byť ťažká a fyzicky náročná. Pre niektorých to môže byť aj skutočný duchovný zážitok, objavovanie alebo znovuobjavovanie histórie kríža a kresťanského náboženstva spojeného s týmto významným symbolom. Pre iných je to modlitba. Skutok milosrdenstva, dar seba samého pre spoločné dobro, ale predovšetkým pre Boha,“ vysvetlil. Zdôraznil tiež význam influencera Baptista Marchaisa, ktorý mal na vplyv na šírenie tejto iniciatívy.

Združenie SOS Calvaires presahuje hranice Francúzska a minulý rok obnovilo päť keltských krížov v piatich významných írskych kresťanských svätyniach a v roku 2022 chachkar v Arménsku. Združenie chce v budúcnosti založiť aj zámorské pobočky. „Má apolitický charakter a nie je napojené na žiadne katolícke hnutie,“ zdôrazňuje Alexandre Caillé.( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20240424028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]