[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Juskovej Voli sa konalo 1. metropolitné stretnutie katechétov s biskupmi
P:3, 21. 05. 2024 11:20, DOMFoto: Archív Košickej eparchie


Košice 21. mája 2024 (TS KE) V dňoch 17. a 18. mája sa v Gréckokatolíckom mládežníckom centre Bárka v Juskovej Voli konalo 1. metropolitné stretnutie katechétov s biskupmi Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku. Približne štyridsať ľudí, ktorí pôsobia v oblasti školskej katechézy, ale aj v oblasti mimoškolskej práce s deťmi a mládežou, medzi nimi kňazi, rehoľníci a laici, sa prišlo oboznámiť s blížiacou sa reformou školstva a jej dopadom na školské vyučovanie náboženstva a náboženskej výchovy na základných školách, ako aj hľadať čím efektívnejšie spôsoby jej implementovania do praxe.

V piatok 17. mája zazneli tri prezentácie v podaní Ľubomíry Pružinskej a Márie Molnárovej na témy nového kurikula pre gréckokatolícke náboženstvo, obsahov ročníkov prvého cyklu s praktickými ukážkami spracovaných návrhov učebníc a samotnej reformy školstva a jej základných charakteristík. Po modlitbe večierne a spoločnej večeri nasledovala diskusia s biskupmi, ktorej sa zúčastnili vladyka Jonáš Maxim, prešovský arcibiskup a metropolita, vladyka Cyril Vasiľ, košický eparchiálny biskup, vladyka Milan Lach, bratislavský pomocný biskup a vladyka Marián Andrej Pacák, emeritný torontský biskup. Vladykovia v nej vyjadrili svoj pohľad na katechézu v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a ostatní účastníci prispeli svojimi skúsenosťami z praxe. Piatkový večer pokračoval ďalej neformálnym stretnutím na spôsob teambuildingu.

V sobotu 18. mája po spoločnej modlitbe 1. hodinky a slávení svätej liturgie, ktorej predsedal vladyka Jonáš Maxim, malo stretnutie skôr praktický rozmer. V dvoch blokoch práce v skupinách účastníci diskutovali na témy prednesené v piatkových prezentáciách. Závery diskusií jednotlivých skupín boli následne zosumarizované a odprezentované, aby neskôr poslúžili ako podklad pre budúce správne a efektívne nasmerovanie celej oblasti školskej katechézy.

Na záver stretnutia odzneli ešte tri prezentácie. Vladyka Marián Andrej Pacák predstavil dielo prípravy katechizmu pre Gréckokatolícku cirkev na Slovensku. Ján Krupa prezentoval svoju internetovú stránku, na ktorej zozbieral množstvo hodnotného materiálu preloženého zo zahraničných zdrojov, ktorý sa môže stať prameňom mnohorakej inšpirácie pre prácu v oblasti katechézy. Milan Diheneščík predstavil pripravovaný projekt Katolíckej biblickej školy, ktorého cieľom bude ponúknuť v prostredí katechézy na Slovensku systematickú biblickú formáciu.

TK KBS informoval Milan Diheneščík( TK KBS, mdi, ml; pz ) 20240521031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]