[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František viedol dialóg s členmi Konferencie biskupov Talianska
P:3, 21. 05. 2024 16:30, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 21. mája (VaticanNews) Pápež František v pondelok 20. mája viedol vyše hodinový dialóg s talianskymi biskupmi pri otvorení ich 79. generálneho zhromaždenia vo Vatikáne.

V rozhovore sa objavili rôzne problémy Cirkvi a sveta: sprevádzanie kňazov, súčasné ideológie vkrádajúce sa do kultúry a spoločnosti, odchod mladých ľudí z krajiny, úbytok povolaní, synodalita, zjednocovanie diecéz – postup, ktorý by sa mohol prerušiť. Večer sa talianski biskupi vo Vatikáne spoločne modlili za mier.

Zhruba 200 talianskych biskupov pápež v uplynulých týždňoch prijal postupne na ich návšteve Ad limina. Jednou z hlavných tém dialógu bolo spájanie talianskych diecéz, otázka, o ktorej pápež František už v roku 2013 naliehavo žiadal dôkladnú reflexiu a praktické riešenia. Nie je isté, či sa bude pokračovať touto cestou, vyplynulo z dialógu medzi pápežom a biskupmi. Jedným z návrhov, ktoré sa objavili, je zjednotiť štruktúry, vrátane samotných regionálnych seminárov. Niektorí biskupi poukázali na znižovanie počtu komunít, kňazov a rehoľníkov. Svätý Otec v tejto súvislosti pripomenul príklad viacerých cirkví, najmä v Latinskej Amerike, kde komunitnú činnosť vedú laici a rehoľné sestry.

Hovorilo sa aj o synodalite i o tom, aké dôležité je, aby biskupi s otcovskou láskou sprevádzali kňazov, osobitne v dôsledku kultúrnych premien modernej doby. Pápež biskupov povzbudil, aby tvárou v tvár problémom nestrácali nadšenie a pripomenul im, že Boh nás nikdy neopúšťa, a Duch Svätý nám pomáha čeliť ťažkostiam s novým postojom. Pápež talianskych biskupov vyzval žiť synodálnu Cirkev a tiež poskytnúť solídnu formáciu kňazov i laikov, aby neupadli do nepekného pokušenia klerikalizmu. Pápež odovzdal biskupom knihu „Svätí a nie svetskí“, ktorú vydalo vydavateľstvo LEV. Ide o zbierku príspevkov Jorgeho Maria Bergoglia z rôznych období. Všetky texty spája odsúdenie „duchovného svetáctva“ ako skutočnej pohromy viery.

Salvatore Cernuzio, Zuzana Klimanová – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, sc, zk, ml; pz ) 20240521055   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]