[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Čaputová a Pellegrini vyzdvihli úlohu cirkví zmierňovať napätie v spoločnosti
P:3, 22. 05. 2024 12:45, DOMPrezidentka SR Zuzana Čaputová a zvolený prezident Peter Pellegrini sa stretli v Prezidentskom paláci so zástupcami cirkví a náboženských spoločností.

Foto: Michal Smržok


Bratislava 22. mája (TK KBS) Prezidentka SR Zuzana Čaputová a zvolený prezident Peter Pellegrini sa dnes stretli v Prezidentskom paláci so zástupcami cirkví a náboženských spoločností s cieľom prispieť k upokojeniu spoločenskej atmosféry po minulotýždňovom útoku na premiéra Roberta Fica.

Konferenciu biskupov Slovenska na stretnutí zastupoval bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a bratislavský eparchiálny biskup Mons. Peter Rusnák.

Cirkvi a náboženské spoločnosti podľa hlavy štátu zohrávajú kľúčovú úlohu pri zmierňovaní napätia v spoločnosti. Jej zvolený nástupca Peter Pellegrini vyzdvihol, že sa zástupcovia cirkví vedia v zlomových situáciách spojiť aj napriek svojej rozdielnosti.

„Cirkvi a náboženské komunity zohrávajú kľúčovú úlohu vo formovaní hodnôt, v určovaní spoločenského diskurzu a v neposlednom rade aj pri zmierňovaní napätia v spoločnosti,“ povedala prezidentka.

Po minulotýždňovom útoku na premiéra Fica si podľa jej slov musí každý klásť otázku, čo sa stalo a prečo sa to stalo. „Nie preto, aby znovu rozprúdil špirálu útokov na druhých, ale iba preto, aby každý z nás pochopil svoju úlohu v tom celom a na nej staval svoje nové myšlienky, slová a skutky a aby v sebe prehĺbil súcit,“ podotkla.

PLNÉ ZNENIE príhovorov Zuzany Čaputovej a Petra Pelegriniho


Zdroj: TK KBS

Arcibiskup Zvolenský: Povzbudzujeme sa v sile dobra

„V mene predsedu Konferencie biskupov Slovenska ďakujem prezidentke Čaputovej a zvolenému prezidentovi Pellegrinimu, že sa uskutočnilo toto stretnutie, pri ktorom predstavitelia cirkví spoločne mohli vyjadriť naše zhrozenie nad tragickou udalosťou atentátu, ale zároveň aj nádej, že chceme byť nositeľmi pokoja, porozumenia, vzájomnej úcty v našej spoločnosti,“ uviedol po stretnutí arcibiskup Zvolenský.

Zdôraznil, že Katolícka cirkev po útoku vydala prosby o uzdravenie premiéra a za pokoj v spoločnosti. Tragická udalosť nás vedie k tomu, aby sme ako ľudia rozličných názorov osobitným spôsobom zintenzívnili prežívanie potreby vzájomnej úcty. „Sme zhrození nad tým, čo sa stalo. Máme byť s ľuďmi, ktorí odmietajú takéto riešenia. Povzbudzujeme sa v sile dobra,“ pokračoval.

Dodal, že sa zároveň otvárame v úcte pre Boha. „Prosíme ho o pomoc. Toto je služba Cirkvi pre dobro celej spoločnosti,“ uviedol po stretnutí s prezidentkou a novým prezidentom arcibiskup Zvolenský.

Posolstvo, ktoré táto tragická udalosť prináša, je podľa jeho slov „pohľad na ľudskú slabosť, ktorá je prítomná v spoločnosti. Zároveň aj uvedomenie, že my ako ľudia vo svedomí všetci máme pozvanie konať dobro. „Toto pozvanie nášho svedomia voláme Boží hlas a Boží hlas zaznieva v našom vnútri aj zo Svätého Písma,“ dodal.

„Sme pozvaní, ja a každý z nás, aby sme nevyužívali naše slová, postoje, skutky, ktoré by mohli byť mravným zabíjaním iného človeka. (...) Toto je to spytovania svedomia, ktoré môžeme všetci uskutočňovať a ku ktorému my ako predstavitelia cirkví môžeme pozývať iných,“ dodal arcibiskup Zvolenský. 

K správe bolo vydané FOTO.( TK KBS, ml; pz ) 20240522026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]