[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave uviedli nový film o živote budúceho slovenského blahoslaveného
P:3, 27. 05. 2024 14:10, DOMBratislava 27. mája (TK KBS) V Bratislave v nedeľu 27. mája 2024 uviedli nový dokumentárny autorský film o živote a odkaze budúceho slovenského blahoslaveného Jána Havlíka. V premiére ho premietli za účasti viacerých hostí, príbuzných a rodiny a zástupcov vetiev Vincentskej rodiny. Nechýbala Mária Tokošová, rodná sestra Jána Havlíka, ktorý zomrel na následky väznenia a mučenia komunistickým režimom, synovec Karol Havlík s rodinou i bývalé vedenie obce Dubovce, ktoré zohralo dôležitú úlohu v šírení povedomia o ich rodákovi, ako aj v samotnej príprave procesu blahorečenia.

Film Na ceste k dokonalosti rozpráva na základe početných svedectiev príbeh slovenského seminaristu, ktorý sa túžil stať vincentínskym misionárom a nakoniec ním bol medzi väzňami v uránových baniach. Začal sa tvoriť vlani v septembri počas akcie Združenia mariánskej mládeže s názvom Johnyfest pri hrobe Jána Havlíka v Dubovciach. Tvorcom filmu je režisér Branislav Valko so svojou dcérou Barborou Hrabajovou, ktorí film vytvorili vo svojom štúdiu BM RECORDING STUDIO PAJTA. Valko vytvoril aj hudbu. Vo filme sú použité aj zábery, ktoré autori natočili priamo v uránových baniach v Jáchymove, v Rudej věži smrti a v Pamätníku Vojna pri Příbrame. Je v ňom použitých 28 svedectiev, ktoré sa natáčali na rôznych miestach na Slovensku, v Čechách a v Taliansku. Pri príprave filmu autor so svojim tímom najazdil viac ako 10.000 kilometrov. Film vznikol aj vďaka finančnej podpore Konferencie biskupov Slovenska a Združenia kresťanských podnikateľov a manažérov SR, ako aj viacerých dobrodincov.

„S Jánom Havlíkom žijeme aktívne už niekoľko rokov. Film, ktorý sme videli, posúva jeho životný odkaz vernosti Pánovi ďalej. Pozývam všetkých, aby sa s ním zoznámili,“ vraví provinciál Slovenskej provincie Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul Tomáš Brezáni. Dodal, že každý, kto má o film záujem, sa môže ozvať na adresu koordinačného tímu slávnosti blahorečenia (blahorecenie@vincentini.sk). „Bol to pre mňa silný zážitok. Nahliadli sme do Jankovho života, odzneli silné svedectvá. Film ponúka nielen spoznanie života budúceho blahoslaveného, ale súčasne ma veľmi inšpiroval. Žijeme v dobe, kde aj keď „máme všetko“, nie sme spokojní, vďační. Radi by sme svet upravili. A Janko? Žil naplno, prijal všetko, ale nie ako bremeno, ale možnosť spojiť sa ešte viac s Bohom,“ uviedol po filme koordinátor príprav blahorečenia Peter Novák.

„Film Na ceste k dokonalosti je nielen svedectvom o živote jedného človeka, ale aj svedectvom jednej doby. Svedectvom o tom, že aj napriek snahám mocných, Janko nezradil svoju vieru, svoje postoje, svoje presvedčenie. A hoci telesne zlomený, vychádza z temnoty Jáchymovských baní ako žiariaci diamant. Na konci jeho cesty svieti víťazstvo pravdy, lásky, obety a nezlomnosti. Pre mňa osobne sa stal veľkým príkladom, ako žiť svoju vieru. Počas celého premietania som ako mama zvlášť myslela na Jankovu mamu Justínu. Vo filme sme počuli aj jej hlas a nemohla som nemyslieť aj na jej hrdinstvo, na bolesť matky, ktorej syn bol nespravodlivo odsúdený a ktorého nakoniec prežila,“ doplnila prezidentka Združenia Zázračnej medaily na Slovensku Silvia Lehutová, spolukoordinátorka príprav blahorečenia.

Ján Havlík je ďalší svedok z obdobia prenasledovania Cirkvi komunistickým režimom, ktorého mučeníctvo Cirkev oficiálne uznala. Zomrel ako 37-ročný na následky mučenia. O tom, že bude blahorečený, rozhodol pápež František. Slávnosť bude 31. augusta 2024 v Šaštíne.

TK KBS informoval Komunikačný tím prípravy blahorečenia Jána Havlíka( TK KBS, kt, ml; pz ) 20240527043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]