[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán je znepokojený stavom príprav na Svätý rok vo Večnom meste
P:3, 29. 05. 2024 13:40, ZAHFoto: Vatican Media


Rím 29. mája (VaticanNews) „Už nemáme čas na reči, musíme konkrétne konať,“ povedal arcibiskup Rino Fisichella na zasadnutí bilaterálnej komisie pre jubileum a cestovný ruch. Na základe Františkovho rozhodnutia je za prípravy na Svätý rok 2025 v mene Svätej stolice zodpovedný proprefekt Dikastéria pre evanjelizáciu, ktorý úzko spolupracuje s mestskými, regionálnymi a národnými orgánmi.

Dosť bolo rečí, je čas konať

Sedem mesiacov pred otvorením jubilea je Vatikán znepokojený meškaním príprav na podujatie, stavom komunikácií a čistoty mesta. Píše o tom najväčší taliansky denník Corriere della Sera, ktorý článok nazval „Jubileum, arcibiskup Fisichella obchádza Kapitol: Dosť bolo rečí, čas konať.“ 

Noviny zdôrazňujú, že to nie je prvý raz, čo bijú na poplach v súvislosti s prípravami na jubileum v Ríme, ktorý „musí urobiť všetko pre to, aby pri vítaní pútnikov nemal tvár slabocha, ktorý kompromituje všetkých ostatných.“

Začalo sa 30 % jubilejných projektov

Arcibiskup Fisichella predovšetkým upozornil na meškanie prác v samotnom areáli Vatikánu, ktorý bude centrom jubilejných podujatí, na ktorých sa očakáva účasť približne 35 miliónov pútnikov. Vyjadril znepokojenie nad tým, že sa zatiaľ začalo realizovať len 30 percent zo 135 plánovaných investícií.

Zároveň dal za pravdu skutočnosti, že najdôležitejšie jubilejné projekty sa už začali realizovať. Patria k nim práce, ktoré sa realizujú medzi Anjelským hradom a hlavnou tepnou vedúcou do Vatikánu.

Všetka doprava tam bude odklonená pod zem cez špeciálne vyhĺbený tunel a rušnú dopravnú tepnu nahradí promenáda vedúca cez Alej zmierenia (via della Conciliazione) priamo do náručia Berniniho kolonád, ktoré symbolizujú otvorenú náruč Krista vítajúceho prichádzajúcich pútnikov.

Degradácia Ríma a zlyhanie komunikácie

Arcibiskup Fisichella počas stretnutia s vedením mesta poukázal na to, že Achillovou pätou Ríma zostáva stav komunikácie a prevládajúca špina. Poukázal najmä na degradáciu ulíc v okolí Svätopeterského námestia, kde táboria bezdomovci a kde sa celé týždne povaľujú nevyvezené odpadky.

„Mesto musí byť čisté a dať zo seba to najlepšie,“ povedal Fisichella a vyzval primátora, aby urýchlil práce. Zároveň naznačil, že Vatikán je celkom pokojný, pokiaľ ide o stav príprav, pokiaľ ide o zaistenie bezpečnosti a riadnej zdravotnej starostlivosti o pútnikov.

Starosta Večného mesta Roberto Gualtieri reagoval na obavy vatikánskeho predstaviteľa. Povedal, že prípravy na jubileum pokračujú dobre, ale kvôli veľkému náporu turistov v niektorých uliciach v okolí Svätopeterského námestia sa vyskytli problémy, ktoré sa budú riešiť: „Budeme ešte viac pracovať na ich prekonaní.“

Jubilejné ceny

Na stretnutí sa otvorila aj otázka vítania pútnikov, najmä prevádzka barov a reštaurácií, ktoré sa v uplynulých týždňoch dostali do priemyselného sporu s mestskými úradmi. Predmetom sporu bolo pandemické nariadenie, ktoré majiteľom umožňuje zaberať mestské priestory mimo prevádzok.

Keďže chýbala dostatočná kontrola, obsadených priestorov je za posledné dva roky o 35 % viac ako počas pandémie. Vlastníci sa odmietajú vrátiť k predchádzajúcim nariadeniam a okrem iného hrozia lavínovým zvýšením cien počas jubilea.

Na stretnutí sa zdôraznilo, že sa hľadá východisko z tejto patovej situácie, aby sa čo najlepšie privítali prichádzajúci pútnici a turisti a aby sa zabezpečilo, že si Rím nebudú spájať predovšetkým s tvárou mesta.

Pri príležitosti Svätého roka sa v Ríme plánuje 135 vlajkových investícií. Všetky práce v Ríme majú hodnotu viac ako 1,3 miliardy eur. Financie pochádzajú od štátu a čiastočne z fondov EÚ.

Jubileum bude slávnostne otvorené otvorením Svätej brány pápežom vo Vatikánskej bazilike 24. decembra 2024 a zatvorené bude 6. januára 2026.( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240529065   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]