[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ríme otvorili unikátnu výstavu o Európskej kultúrnej ceste sv. Cyrila a Metoda
P:3, 03. 06. 2024 23:34, ZAHFoto: Peter Zimen


Rím 3. júna (TK KBS) V Ríme otvorili unikátnu výstavu umeleckých diel o Európskej kultúrnej ceste sv. Cyrila a Metoda. Sprístupnuli ju v spoločných reprezentačných priestoroch Veľvyslanectva Slovenskej republiky (SR) pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde Maltézskych rytierov a Veľvyslanectva SR v Talianskej republike. Inaugurovali ju pri príležitosti návštevy slovenských biskupov Ad limina apostolorum v Ríme. Jej cieľom je osloviť odkazom solúnskych bratov, ktorí v 9. storočí trvalo zasiali do slovanských národov kresťanskú kultúru, byzantský humanizmus a základy práva, vzdelanosti a verejnej správy. Ide o projekt cyrilo-metodskej cesty symbolicky spájajúcej národy strednej Európy. Táto duchovná cesta i konkrétny kultúrny projekt Rady Európy dnes aktuálne spája deväť krajín.

Ad limina, vystava
Foto: Peter Zimen 

Biskupov s hosťami privítal veľvyslanec Slovenskej republiky (SR) pri Svätej stolici Marek Lisánsky. Pozdravil záštupcov Štátneho sekretariátu Svätej stolice, veľvyslancov a diplomatov akreditovaných pri Svätej stolici, ministerku kultúry SR Martinu Šimkovičovú so sprieovodom, veľvyslankyňu SR v Talianskej republike, Maltskej republike a Sanmarínskej republike so sídlom v Ríme Karlu Wursterovú, krajanov z prostredia Rímskej kúrie vo Večnom meste a ďalších hostí z viacerých slovenských miest. Boli medzi nimi aj partneri výstavy z Nitrianskeho samosprávneho kraja i skupina motorkárov, združených v Občianskom združení European Route C&M, ktorí priniesli do Ríma preklad najstaršej slovanskej básne Proglas do talianskeho jazyka.

Ad limina, Proglas
Foto: Peter Zimen 

Výstava obsahuje výtvarné diela slovenských umelcov a ikony zapožičané zo stálej expozície ikon z Kaštieľa v Mojmírovciach. Vytvorili ich ikonopisci z rôznych krajín, najmä z Cypru, Ukrajiny, Srbska a Ruska. Výstava je venovaná popularizácii Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda. Jej zámerom je odprezentovať i lokality tejto kultúrnej cesty ako komplexu destinácií kultúrneho a duchovného turizmu najmä Nitrianskeho samosprávneho kraja s dôrazom na cyrilo-metodský odkaz modernému Európanovi. Výstava sprevádza návštevníka stručným historickým kontextom, ale i slovanským kultúrnym dedičstvom po európskom kontinente. Výstava Via Cyrillo-Methodiana bude v priestoroch veľvyslanectva do 7. júna, potom ju presunú do Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Ad limina, výstava

Výstavu pripravilivv spolupráci s Nitrianskym samosprávnym krajom a Občianskym združením European Route C&M. Cieľom projektu je propagovať Európsku kultúrnu cestu sv. Cyrila a Metoda, patrónov Slovenska a Európy. V rámci Roka kresťanskej kultúry na Slovensku slovenskí motorkári z OZ European Route C&M priniesli do Ríma preložený Proglas. Ich putovanie sa začalo pred týždňom v Nitre a ich púť po stopách svätých Cyrila a Metoda, ktorá má takmer 3500 km, vyvrcholí v stredu 5. júna v Bazilike Santa Maria Maggiore, v ktorej na Vianoce 868 pápež Hadrián II. požehnal staroslovienske preklady liturgických kníh. Proglas ako dar odovzdajú ako jeden z darov biskupi v piatok 7. júna na osobnej audiencii pápežovi Františkovi.

Ad limina, vystava
Foto: Peter Zimen 

V mene biskupov poďakoval za prijatie predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Bernard Bober. Pri príležitosti otvorenia výstavy ocenil pamätnou plaketou sv. Cyrila a Metoda a vyznamením KBS službu veľvyslanca Lisanského. Zároveň vyzdvihol prácu a spoluprácu so zamestnancami veľvyslanectva a podporu rodiny veľvyslanca. 

Viac informácii o návšteve je možné nájsť v dossieri TK KBS.( TK KBS, ml; pz ) 20240603021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]