[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec dostane od biskupov čaje, Proglas, knihy, mapy, dres a evanjeliár
P:3, 06. 06. 2024 17:00, ZAHFoto: Peter Zimen


Bratislava 6. júna (TK KBS) Slovenskí biskupi darujú Svätému Otcovi Františkovi pri osobnej audiencii počas návštevy Ad limina apostolorum v Ríme viaceré dary.

Prvým symbolickým darom bude drevená kazeta s bylinným čajom. Pre Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) ho pripravila spoločnosť AGROKARPATY, s.r.o Plavnica, ktorá je v súčasnosti najväčší pestovateľ liečivých bylín na Slovensku a jeden z najväčších pestovateľov liečivých bylín v Európe.

„Je nam cťou, že môžeme Svätemu Otcovi darovať kúsok z našej krásnej slovenskej prírody v podobe liečivého čaju,“ uviedla konateľka AGROKARPATY, s.r.o Plavnica Helena Petrusová.

Dar papez Frantisek Adlimina

Foto: Peter Zimen

„Je to symbol vône nášho domova, ktorý prinášame do Večného mesta. Za bylinkami, medzi ktorými dominuje materina dúška, stojí práca množstva ľudských obetavých rúk. Týmto darčekom túžime sprítomniť našu krajinu, ktorú pred časom Svätý Otec navštívil,“ vysvetlila hovorkyňa Konferencie biskupov Slovenska Katarína Jančišinová.

Čaj nesie názov Čaj nádeje. „Aj u nás chceme kráčať ako ,pútnici nádeje’ v duchu pápežovho pozvania k Jubilejnému roku 2025,“ zdôraznila. „Symbolickým prepojením tejto myšlienky je aj logo jubilea, ktoré je možné nájsť na kazete i každom vrecúšku čaju.“

Séria ďalších čajov z Plavnice príde do Vatikánu v ďalších dňoch. Biskupi sa rozhodli darovať ich vatikánskemu Úradu pápežského almužníka, ktorý ich distribuuje ľuďom v núdzi a bez domova, o ktorých sa cez tento úrad Svätý Otec stará a vykonáva i svoju sociálnu službu a pomoc.

Dar papez Frantisek Adlimina

Foto: Peter Zimen

Ďalším darom biskupov pápežovi Františkovi je zväzok biblických kníh z vydavateľstva Postoj Media. Ide o projekt nového prekladu Biblie, ktorý nadväzuje na predchádzajúce preklady biblických textov do slovenčiny, počnúc prvým prekladom Kamaldulskej Biblie (z prvej polovice 18. storočia).

Na tvorbe nového prekladu Lukášovho evanjelia (2021), Jánovho evanjelia (2022), Listu Rimanom (2023) sa od začiatku významne podieľalo Centrum pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta v Košiciach, ktoré koordinovalo aj prvé aktivity súvisiace s novým prekladom Svätého písma do slovenčiny. Vo finálnej príprave je ďalších 6 listov apoštola Pavla, ktoré vyjdú v roku 2025.

Centrum tak reagovalo na výzvu KBS v roku 2013 pripraviť nový preklad Svätého písma. „Samotný preklad sa zrealizoval v rámci projektov v Slavistickom ústave Jána Stanislava Slovenskej akadémie vied. Snahou prekladateľov je, aby nový preklad mal nadkonfesionálny charakter a perspektívne liturgické využitie,“ hovorí editor vydania Robert Lapko. 

Ad limina, Proglas
Foto: Peter Zimen

Tretím darom je preklad najstaršej slovanskej básne Proglas do talianskeho jazyka, ktorý priniesli do Ríma počas návštevy Ad limina apostolorum zo Slovenska organizátori Národnej púte motorkárov. Biskupi ho od nich prevzali počas dnešnej svätej omše v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, v ktorej v deviatom storočí pápež Hadrián II. požehnal staroslovienske preklady liturgických kníh. Preklad Proglasu bude po symbolickom položení na oltár baziliky odovzdaný pápežovi Františkovi (v piatok 7. júna).

Cieľom motorkárov, ktorých absolvovali približne 3 500 kilometrovú púť, je propagovať Európsku kultúrnu cestu sv. Cyrila a Metoda. V rámci Roka kresťanskej kultúry, ktorý sa slávi na Slovensku, priniesli do Ríma dôkaz o starobylosti a živosti kresťanskej kultúry Slovákov. Zároveň doniesli aj dar Svätému Otcovi, ktorý v ich mene odovzdajú biskupi Slovenska.

Biskupi Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku pri príležitosti návštevy Ad limina apostolorum priniesli Svätému Otcovi Františkovi dar – nové mapy Gréckokatolíckej a Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku a hokejový dres HK Dukla Ingema Michalovce.

Mapy sú mimoriadne tým, že reflektujú aktuálne rozdelenie slovenských diecéz a eparchií až na úroveň dekanátov a jednotlivých farností. Zároveň v tabuľkovej časti mapy prinášajú aj údaje o počtoch veriacich v jednotlivých cirkevných celkoch, ktoré vychádzajú z posledného sčítania obyvateľov v roku 2021.

Ad limina, dary, mapy

Foto: Martin Mráz

Mapy zrealizovala košická firma Apex ako v poradí už tretiu mapu Katolíckej cirkvi na Slovensku. Skupina angažovaných laikov sa prvýkrát v roku 2000 rozhodla spracovať dáta zo sčítania obyvateľov a preniesť ich na mapu.

Hokejový dres predstavuje odpoveď gréckokatolíckych kňazov na výzvu papeža Františka priniesť radostnú zvesť na existencionálne periférie. Už niekoľko rokov sa takto darí v športovom prostredí úspešne ohlasovať evanjelium a sviatostným spôsobom usporiadať medziľudské vzťahy.

Ad limina, dar, dres

Foto: Martin Mráz

Biskupi darovali pápežovi Františkovi aj kópiu nitrianskeho evanjeliára z druhej polovice 11. storočia v latinskom jazyku. Ide o najstaršiu liturgickú knihu na území Slovenska. 

Ad limina, evanjeliár

Foto: Michal Lipiak

Z historických údajov vyplýva, že bola napísaná v Hronskom Beňadiku. Približne 50-stranová publikácia, ktorú vydalo vydavateľstvo Perfekt, predstavuje súbor evanjelií, ktoré sa čítali počas nedieľ a sviatkov. Začína sa nezvyčajne udalosťmi Veľkej noci a je zdobená začiatočnými písmenami. Nitrianskej kapitule ho v minulosti daroval biskup Juraj Slepčany Pohronec. 

Kópiu, ktorá sa bude nachádzať vo Vatikánskej knižnici, darovali biskupi kardinálovi Pietrovi Parolinovi počas prijatia na Štátnom sekretariáte, druhú venujú pápežovi Františkovi. ( TK KBS, ml; kj ) 20240605016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]