Svätý Otec prijal počas návštevy Ad limina apostolorum slovenských biskupov (+ FOTO, VIDEO) P:3, 07. 06. 2024 13:30, ZAH
Vatikán 7. júna (TK KBS) Svätý Otec prijal na osobnej audiencii slovenských biskupov. Ide o vrchol programu ich návštevy Ad limima apostolorum (K prahom apoštolov) v Ríme a vo Vatikáne.
Zdroj: VaticanNews
Brífing pre médiá
Zdroj: TK KBS
Pápež vyzval biskupov mať blízky vzťah k Bohu, modlitbe, kňazom a veriacim
„Pápež nám pripomenul, že podstatou nášho poslania je modlitba a hlásenie evanjelia," uviedol po prijatí u Svätého Otca Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska.
Svätý Otec pripomenul svoju návštevu Slovenska. S vďačnosťou prijal správy z košickej sídliska Luník IX., ktoré navštívil pred dvomi rokmi. „Povedal som pápežovi, že tam bol na jeho pamiatku postavený kríž a Rómovia z tejto štvrti Luník IX sa tam chodia modliť. Sú veľmi vďační za to, že si ich Svätý Otec všimol," uviedol Bober.
Pápež František dnes počas osobnej audiencie slovenským biskupom pripomenul štyri postoje, ktoré by nemali chýbať. Ide o „blízky vzťah k Bohu, modlitbe, kňazom a veriacim. To je základný postoj, ktorý by mal mať biskup a rozvíjať svoju prácu v týchto štyroch okruhoch,“ informoval po prijatí u Svätého Otca Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska. „Všetci sme sa cítili ako doma, ako so svojím otcom,“ dodal prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim.
Slovenskí biskupi sa tiež pápeža pýtali na jeho zdravie, František odpovedal, že všetko zvláda vďaka pomoci z neba a dobrej nálade. Odvoláva sa pritom na príklad svätého Tomáša Mora.
Svätý Otec František podľa predsedu biskupskej konferencie vyzval biskupov, aby sa pýtali, na čo chcú. „Sám povedal, že môžeme hovoriť všetko, čo len chceme, môžeme aj kritizovať, ale nie vonku,“ uviedol predseda KBS, ktorý sa mu poďakoval za návštevu Slovenska spred dvoch rokov. Pápež František sa podľa vladyku Jonáša zaujímal aj o kňazské povolania na Slovensku, pri gréckokatolíkoch sa pýtal na ženaté kňazstvo a takisto na ukrajinských utečencov. „Povzbudil nás, aby sme boli dobrými pastiermi, ktorí idú pred ovcami a s ovcami, teda s veriacimi. Je však dôležité, aby sme vo chvíľach, keď sa niekto stratí, boli vzadu a starali sa o stratených. Dal nám veľa podnetov, aby sme horlivo hlásali Ježiša Krista," dodal Jonáš Maxim.
S pápežom sa biskupi rozprávali aj o synode a Jubilejnom roku 2025. Pápež František podľa slov arcibiskupa Bobera biskupom pripomenul, že by bolo dobré, keby bola v tejto súvislosti zachovaná základná biblická línia, teda zameranosť predovšetkým na zmierenie a odprosenie. „Vyhodiť zo seba všetky tie pnutia, ktoré dnes spoločnosť aj samotná Cirkev má,“ dodal Bober. Na otázku, či František slovenských biskupov aj nekarhal, reagoval predseda KBS slovami, že „je dosť milosrdný“. Biskupi dostali od pápeža ružence, medailu Svätej rodiny a publikáciu.
Zdroj: Vatican Media
Zdroj: Katolícke noviny
Na osobnej audiencii, ktorá sa konala v Apoštolskom paláci vo Vatikáne, sa zúčastnilo 17 diecéznych a pomocných biskupov. Audiencia sa konala v súkromnej bibliotéke pápeža.
Pápež privítal biskupov o 10:15. Vedľa vchodu postupne stiskom ruky pozdravil biskupov so sprievodom, ktorý tvorili tajomníci a kancelári biskupov a zamestnanci Generálneho sekretariátu Konferencie biskupov Slovenska.
Fotogaléria: Osobná audiencia biskupov u Svätého Otca
Foto: Vatican Media
Pred súkromným rozhovorom sa prihovoril Svätý Otec najskôr členom sprievodu „Ďakujem za prácu, ktorú robíte pre biskupov. Len tak ďalej,“ povedal pápež František „Odvahu a pokračujte,“ dodal.
Foto: Vatican Media
Potom nasledoval súkromný rozhovor biskupov s pápežom Františkom, ktorý trval približne hodinu a pol. Stretnutie tlmočil kňaz Košickej arcidiecézy Jozef Barlaš. Po odchode biskupi informovali o stretnutí médiá na brífingu.
Biskupi Slovenska Svätému Otcovi Františkovi pri osobnej audiencii darovali viaceré dary. Biskupi dostali od pápeža Františka ružence, medailu Svätej rodiny a publikáciu.
Dary pre Svätého Otca
Prvým symbolickým darom je drevená kazeta s bylinným čajom. Pre Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) ho pripravila spoločnosť AGROKARPATY, s.r.o Plavnica, ktorá je v súčasnosti najväčší pestovateľ liečivých bylín na Slovensku a jeden z najväčších pestovateľov liečivých bylín v Európe.
„Je nam cťou, že môžeme Svätemu Otcovi darovať kúsok z našej krásnej slovenskej prírody v podobe liečivého čaju,“ uviedla konateľka AGROKARPATY, s.r.o Plavnica Helena Petrusová.
„Je to symbol vône nášho domova, ktorý prinášame do Večného mesta. Za bylinkami, medzi ktorými dominuje materina dúška, stojí práca množstva ľudských obetavých rúk. Týmto darčekom túžime sprítomniť našu krajinu, ktorú pred časom Svätý Otec navštívil,“ vysvetlila hovorkyňa Konferencie biskupov Slovenska Katarína Jančišinová.
Čaj nesie názov Čaj nádeje. „Aj u nás chceme kráčať ako ,pútnici nádeje’ v duchu pápežovho pozvania k Jubilejnému roku 2025,“ zdôraznila. „Symbolickým prepojením tejto myšlienky je aj logo jubilea, ktoré je možné nájsť na kazete i každom vrecúšku čaju.“
Séria ďalších čajov z Plavnice príde do Vatikánu v ďalších dňoch. Biskupi sa rozhodli darovať ich vatikánskemu Úradu pápežského almužníka, ktorý ich distribuuje ľuďom v núdzi a bez domova, o ktorých sa cez tento úrad Svätý Otec stará a vykonáva i svoju sociálnu službu a pomoc.
Ďalším darom biskupov pápežovi Františkovi je zväzok biblických kníh z vydavateľstva Postoj Media. Ide o projekt nového prekladu Biblie, ktorý nadväzuje na predchádzajúce preklady biblických textov do slovenčiny, počnúc prvým prekladom Kamaldulskej Biblie (z prvej polovice 18. storočia).
Na tvorbe nového prekladu Lukášovho evanjelia (2021), Jánovho evanjelia (2022), Listu Rimanom (2023) sa od začiatku významne podieľalo Centrum pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta v Košiciach, ktoré koordinovalo aj prvé aktivity súvisiace s novým prekladom Svätého písma do slovenčiny. Vo finálnej príprave je ďalších 6 listov apoštola Pavla, ktoré vyjdú v roku 2025.
Centrum tak reagovalo na výzvu KBS v roku 2013 pripraviť nový preklad Svätého písma. „Samotný preklad sa zrealizoval v rámci projektov v Slavistickom ústave Jána Stanislava Slovenskej akadémie vied. Snahou prekladateľov je, aby nový preklad mal nadkonfesionálny charakter a perspektívne liturgické využitie,“ hovorí editor vydania Robert Lapko.
Tretím darom je preklad najstaršej slovanskej básne Proglas do talianskeho jazyka, ktorý priniesli do Ríma počas návštevy Ad limina apostolorum zo Slovenska organizátori Národnej púte motorkárov. Biskupi ho od nich prevzali počas dnešnej svätej omše v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, v ktorej v deviatom storočí pápež Hadrián II. požehnal staroslovienske preklady liturgických kníh. Preklad Proglasu bude po symbolickom položení na oltár baziliky odovzdaný pápežovi Františkovi (v piatok 7. júna).
Cieľom motorkárov, ktorých absolvovali približne 3 500 kilometrovú púť, je propagovať Európsku kultúrnu cestu sv. Cyrila a Metoda. V rámci Roka kresťanskej kultúry, ktorý sa slávi na Slovensku, priniesli do Ríma dôkaz o starobylosti a živosti kresťanskej kultúry Slovákov. Zároveň doniesli aj dar Svätému Otcovi, ktorý v ich mene odovzdajú biskupi Slovenska.
Biskupi Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku pri príležitosti návštevy Ad limina apostolorum priniesli Svätému Otcovi Františkovi dar – nové mapy Gréckokatolíckej a Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku a hokejový dres HK Dukla Ingema Michalovce.
Mapy sú mimoriadne tým, že reflektujú aktuálne rozdelenie slovenských diecéz a eparchií až na úroveň dekanátov a jednotlivých farností. Zároveň v tabuľkovej časti mapy prinášajú aj údaje o počtoch veriacich v jednotlivých cirkevných celkoch, ktoré vychádzajú z posledného sčítania obyvateľov v roku 2021.
Mapy zrealizovala košická firma Apex ako v poradí už tretiu mapu Katolíckej cirkvi na Slovensku. Skupina angažovaných laikov sa prvýkrát v roku 2000 rozhodla spracovať dáta zo sčítania obyvateľov a preniesť ich na mapu.
Hokejový dres predstavuje odpoveď gréckokatolíckych kňazov na výzvu papeža Františka priniesť radostnú zvesť na existencionálne periférie. Už niekoľko rokov sa takto darí v športovom prostredí úspešne ohlasovať evanjelium a sviatostným spôsobom usporiadať medziľudské vzťahy.
Biskupi darovali pápežovi Františkovi aj kópiu nitrianskeho evanjeliára z druhej polovice 11. storočia v latinskom jazyku. Ide o najstaršiu liturgickú knihu na území Slovenska.
Z historických údajov vyplýva, že bola napísaná v Hronskom Beňadiku. Približne 50-stranová publikácia, ktorú vydalo vydavateľstvo Perfekt, predstavuje súbor evanjelií, ktoré sa čítali počas nedieľ a sviatkov. Začína sa nezvyčajne udalosťmi Veľkej noci a je zdobená začiatočnými písmenami. Nitrianskej kapitule ho v minulosti daroval biskup Juraj Slepčany Pohronec.
Kópiu, ktorá sa bude nachádzať vo Vatikánskej knižnici, darovali biskupi kardinálovi Pietrovi Parolinovi počas prijatia na Štátnom sekretariáte, druhú venujú pápežovi Františkovi.
Viac informácii o návšteve je možné nájsť v dossieri TK KBS.