Vatikán 14. júna (VaticanNews) „V tomto mimoriadne temnom historickom okamihu, v ktorom žijeme, sú olympijské a paralympijské hry v Paríži príležitosťou pre mier.“ Touto vetou sa začína predslov knihy, ktorú napísal pápež František a ktorá opisuje ducha týchto jedinečných športových podujatí. Vatikánske vydavateľstvo LEV dnes vydáva knihu Hry mieru. Duša olympijských a paralympijských hier, ktorú editoval Vincenzo Parrinello.
Pápež František začína svoj úvod práve témou, ktorá je vyjadrená v názve knihy a je taká kľúčová v týchto dňoch, keď sa množia konflikty, ako Svätý Otec často zdôrazňuje. „Autentický olympijský a paralympijský duch je protilátka, ktorá pomáha vyhnúť sa pádu do tragédie vojny a vykúpiť svoju vinu tým, že sa skoncuje s násilím,“ píše pápež. Preto vyjadruje veľkú nádej, že prímerie, ktoré pre hry navrhla OSN, bude prijaté v praxi.
František ďalej poukazuje na zjednocujúcu hodnotu športu, ktorý „je pre všetkých a od všetkých.“ „Osobitne oceňujem skutočnosť, že Medzinárodný olympijský výbor sa rozhodol pridať ,Communiter‘, teda ,Spolu‘, ako štvrté slovo slávneho olympijského motta v roku 2021 ,Citius, altius, fortius‘ (,Rýchlejšie, vyššie, silnejšie‘), ktoré vymyslel francúzsky dominikánsky kazateľ Henri Didon,“ uvádza sa v pápežovom úvode knihy.
„Keď spolu športujeme, nezáleží na tom, odkiaľ človek pochádza, na jeho jazyku, kultúre alebo náboženstve. Je to aj lekcia pre náš život a pripomína nám to bratstvo medzi ľuďmi bez ohľadu na ich fyzické, ekonomické či sociálne schopnosti,“ píše ďalej Svätý Otec. Vidiac tieto možnosti športu, pápež poukazuje na osobné skúsenosti mnohých ľudí, ktoré sa oplatí spoznať prostredníctvom svedectva o ich účasti na olympijských a paralympijských hrách. Tu uvádza dve kategórie ľudí: zdravotne postihnutí a utečenci. Obe tieto skupiny sú príkladom prekonávania nepriazne osudu, života v nádeji.