[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Metropolita Jonáš Maxim sa stretol s predstavenými kňazských seminárov
P:3, 25. 06. 2024 16:43, DOMFoto: Samuel Dávid Bombár


Prešov 25. júna (TK KBS) V pondelok 24. júna sa v Prešove začalo 33. stretnutie predstavených kňazských seminárov z Ríma, Čiech, Moravy a Slovenska. Stretnutie sa začalo svätou liturgiou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa, ktorej predsedal vladyka Jonáš Maxim, prešovský arcibiskup metropolita, informuje Prešovská archieparchia.

V homílii vladyka hovoril o vlastnostiach sv. Jána Krstiteľa, ktorého narodenie si Cirkev dnes pripomína v liturgickom kalendári. Práve mnohé vlastnosti sv. Jána Krstiteľa by mali byť aj inšpiráciou pre kňazov celkovo a zvlášť pre tých, ktorí formujú budúcich kňazov. Vladyka spomenul Jánov hlboký vzťah s Bohom, ktorý sa odrážal v jeho živote. Ďalej to bola jeho pravdovravnosť, kedy vedel zaujať jasné stanovisko a pomenoval konanie človeka, také, aké v skutočnosti bolo. Ján Krstiteľ vedel dávať aj dobré rady a svojím slovom vedel povzbudiť. Všetky tieto atribúty vladyka označil za maják, ktorým by mal predstavený seminára svietiť pri formovaní seminaristov.

Po svätej liturgii vladyka Jonáš previedol predstavených seminárov po arcibiskupskom úrade, kde si mohli vypočuť históriu Prešovskej archieparchie či pomodliť sa v arcibiskupskej kaplnke sv. Jozefa. Po chutnej večeri mali všetci možnosť zasúťažiť si vo vedomostnom kvíze. Jednotliví predstavení reprezentovali svoje semináre a odpovedali na otázky týkajúce sa nielen histórie, ale aj súčasného života všetkých seminárov od Ríma až po Prešov. Víťazom sa stal tím „Rimanov“, ktorí tvorili predstavení z Pápežského kolégia Nepomucenum a Pápežského slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Kvíz veľmi pekne pripravil rímskokatolícky kňaz Michal Škulka, ktorý pôsobí ako kaplán v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove. V závere si mohli spoločne zaspievať známe piesne vicerektora z domáceho seminára – otca Petra Milenkyho.

Program stretnutia predstavených pokračuje počas celého týždňa. Už dnes navštívili duchovní vladyku Cyrila Vasiľa SJ a spoznali viaceré miesta Košickej eparchie.

Zdroj: Prešovská archieparchia( TK KBS, ispa, ml; pz ) 20240625045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]