[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 26. 12. 2024   Meniny má 2. sviatok vianočný; Štefan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda COMECE: Eurovoľby ukázali, že občania Európy žijú v strachu
P:3, 26. 06. 2024 15:00, ZAH

Brusel 26. júna (CNA) „Občania Európskej únie si želajú, aby sa politici EÚ aktívnejšie zapájali do riešenia medzinárodných otázok, ako je napríklad vojna na Ukrajine,“ uviedol Mariano Crociata, predseda Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE), v reakcii na výsledky volieb, ktoré sa konali tento mesiac.

Predseda COMECE Crociata pre EWTN News povedal, že napriek nízkej volebnej účasti občania EÚ očakávajú, že zvolení poslanci spoločného parlamentu 27 krajín budú reagovať na problémy, ktoré prežívajú, vrátane obáv z rozsiahlej vojny v Európe. „Výsledok volieb pre občanov krajín, ktoré sú súčasťou Európskej únie, znamená fázu obáv, možno by sa malo povedať strachu,“ povedal Crociata a vysvetlil, že existujú obavy z prítomnosti vojny, ktorej výsledok nie je predvídateľný ani pochopiteľný, a voliči hľadajú viac pokoja.

Občania EÚ podľa neho tiež očakávajú, že ich zvolení lídri „niečo urobia, že ich hlas bude počuť“ a „že budú mať politickú silu, aby sa čoraz viac stávali medzinárodným subjektom, subjektom, ktorý aspoň koná, je aktívny, ako len môže, v konfrontácii medzi veľkými a strednými mocnosťami, ktoré sú zodpovedné za mnohé veci a najmä za vojnu na Ukrajine.“ Crociata, ktorý bol zvolený za predsedu COMECE na päťročné funkčné obdobie v roku 2023, vyjadril poľutovanie nad tým, že vo voľbách do Európskeho parlamentu a Komisie 7. a 8. júna hlasovalo len 51 % z 370 miliónov oprávnených voličov: „Aj to je otázny a podnetný prvok.“ Biskup tiež hovoril o tom, že je dôležité naliehať na novú Európsku komisiu a Parlament, aby zintenzívnili diplomatické kroky na dosiahnutie mieru medzi Ukrajinou a Ruskom a zároveň sa čo najviac zapojili do dialógu.

„Každý dialóg, ktorý sa môže uskutočniť s Ukrajinou, s Ruskom, s krajinami blízkymi Rusku, s občanmi, ktorí často navštevujú naše krajiny a pochádzajú z Ruska, by sa nemal považovať za bezvýznamný. Nie sú to vedľajšie iniciatívy,“ pokračoval Crociata. „Aj keď nemusia byť priamo účinné alebo priamo zamerané na diplomatické kroky, sú málo dôležité, pretože môžu zohrávať úlohu spolu s inštitucionálnymi iniciatívami. Verejná mienka, spoločná citlivosť, komunikácia, to všetko môže mať vplyv. Musíme to urobiť, pretože všetko môže mať vplyv, ktorý skôr či neskôr vyústi do veľkých rozhodnutí, ktoré môžu skutočne zvrátiť priebeh a zastaviť vojnu,“ uzavrel Crociata.



( TK KBS, cna, ml; pz ) 20240626040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]