[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nuncius Girasoli – Držme sa metódy sv. Cyrila a Metoda, konajme ako partneri napriek odlišnostiam. Plné znenie homílie
P:3, 05. 07. 2024 11:00, DOMNitra 5. júla (TK KBS) Tradičná Cyrilo-metodská národná púť v Nitre sa začala o 10:00 na Svätoplukovom námestí slávnostnou pontifikálnou svätou omšou. Hlavným celebrantom liturgickej slávnosti bol arcibiskup Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku spolu s biskupmi a arcibiskupmi zo Slovenska. Českú biskupskú konferenciu zastupoval kardinál Dominik Duka OP, emeritný pražský arcibiskup. Na svätej omši na Svätoplukovom námestí sa zúčastnili tisícky veriacich zo všetkých kútov Slovenska vrátane prezidenta Slovenskej republiky Petra Pellegriniho, ako aj ďalších predstaviteľov štátu a cirkví, verejného, politického, kultúrneho a akademického života i diplomati.

Bratislava, nuncius, Girasoli

Prinášame plné znenie homílie apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Nicola Girasoliho na slávnosť svätých Cyrila a Metoda.

Drahí bratia a sestry!

Slávnosť svätých Cyrila a Metoda nás napĺňa radosťou a nádejou. Ako to spomína preambula našej ústavy, ich duchovné dedičstvo je trvalou súčasťou našej historickej a kultúrnej identity.
Dnes, keď si s veľkým nadšením uctievame svätých Cyrila a Metoda, chceme znova s hrdosťou a uspokojením ukázať, že sme národom, že sme jednotným národom, pričom rešpektujeme naše rozdielnosti, myšlienky, správanie a kultúrne postoje. Rozdiely a pluralita nikdy nie sú prekážkou jednoty, naopak, rozdielnosť jednotu obohacuje.
Bratia a sestry, predstavte si, že by v parkoch a záhradách boli len kvety rovnakej farby a vône; bolo by to veľmi smutné. Rôznorodosť kvetov a farieb naše parky a záhrady obohacuje. A tak je to aj medzi nami; rozličnosť názorov a kultúrne odlišnosti obohacujú našu jednotu a identitu.

Bratia a sestry, jednota neznamená byť rovnakí. Jednota je kráčať spolu a rešpektovať sa navzájom. Zjednoťme sa teda pri tejto slávnosti. Sme národom, ktorý vďaka svojej geografickej polohe v strede Európy, „zem uprostred Európy“, ako ju definoval pápež František, je mostom bratstva a pokoja medzi východnou a západnou Európou.
Svätí Cyril a Metod prišli na naše územie z veľkej diaľky a stretli sa tu s kultúrou, ktorá bola veľmi odlišná od tej ich. Oni sem prišli hlásať evanjelium. Prišli hlásať, nie nanucovať evanjelium. Ich metóda bola podeliť sa.

Drahí bratia a sestry, musíme v našej spoločnosti znova objaviť hodnoty participácie a vzájomného zdieľania. V našej spoločnosti potrebujeme budovať mosty a nie múry. Držme sa metódy svätých Cyrila a Metoda, konajme ako partneri napriek našim odlišnostiam. Sme povolaní prekonávať kultúru konfliktu, prekonávať logiku múru proti múru. 
Je dôležité povedať, že veľkí slovenskí vlastenci vždy opakovali: ak má národ rásť, musí ostať jednotný. Pripomíname si slávne slová Ľudovíta Štúra: „V tomto duchu jednoty – i my – ísť musíme“ (porov. Ľudovít ŠTÚR: Slovenčina naša. Dielo v piatich zväzkoch. Zväzok V., Bratislava:  SVKL 1957, s. 124). Táto jednota je veľmi dôležitá aj na posilnenie dialógu medzi generáciami, zvlášť s mladými, a na obnovenie vzájomnej dôvery.

Pápež František nám hovorí, že v našej spoločnosti máme podporovať kultúru stretnutia a univerzálneho bratstva. Vo svojej encyklike Fratelli tutti nás pozýva stretávať sa, prinášať kultúru stretnutia. Sme povolaní stretávať sa a nie zrážať sa, sme povolaní podporovať inkluzívnu spoločnosť.

Drahí bratia a sestry, musíme si zvoliť cestu bratstva. Nemôžeme ostať nehybní, je potrebná ochota urobiť prvý krok pre dialóg a jednotu. Urobiť prvý krok nie je prejavom slabosti, ale múdrosti pre dobro všetkých. Nebojte sa urobiť prvý krok. Boh miloval ako prvý. Svätí Cyril a Metod nám dnes dávajú silu veriť, že dokážeme urobiť prvý krok.

Bratia a sestry, opusťme logiku rezignácie a otvorme sa nádeji. Aj keď situácia vo svete nie je povzbudivá, neprestavajú vojny, ktoré ničia všetko, aj nádej, my kresťania musíme veriť, že pokoj je možný, že je možný lepší svet, ktorý rešpektuje aj životné prostredie a prináša univerzálne bratstvo.
Bratia a sestry, Cirkev (a všetci kresťania) majú prorockú úlohu. Cirkev podporuje hodnoty a nie ideológie. Preto majme silou modlitby živú túžbu po pokoji a bratstve, lebo evanjelium nám hovorí, že Bohu nič nie je nemožné (Lk 1, 37).
Bratia a sestry, chcem zakončiť svoju homíliu jednou epizódou z evanjelia: Ježiš raz kráčal ulicami Jericha a jeden človek začal kričať, aby pritiahol jeho pozornosť. Učeníci sa ho snažili umlčať, ale on ešte viac kričal. Nakoniec Ježiš zastal a spýtal sa ho: „Čo chceš?“ (Odpovedal): „Pane, aby som videl“ (porov. Mk 10, 46 – 52; Mt 20, 29 – 34; Lk 18, 35 – 43).

Bratia a sestry, na dnešnú slávnosť svätých Cyrila a Metoda sa Ježiš pýta každého z nás, pýta sa Slovenska: „Čo chceš Slovensko?“
Milí bratia a sestry, spolu so všetkými občanmi Slovenska hovorme: „Pane Ježišu, chceme vidieť.“ Spoločným úsilím všetkých chceme vidieť našu krásnu krajinu jednotnú. Chceme vidieť našu krásnu krajinu napredovať stmelenú spoločnými hodnotami. Chceme vidieť našu krásnu krajinu rásť v kultúre stretnutia a vo vzájomnej úcte. Chceme, aby nám Pán Ježiš pomohol otvoriť oči, aby sme videli že jednota je možná.

Svätí Cyril a Metod ukázali nové obzory a nové cesty. Nech nám svätí Cyril a Metod pomáhajú podporovať dobro všetkých.
Bratia a sestry, buďte radostní a spravme prvý krok pre dialóg a jednotu.
Svätí Cyril a Metod, orodujte za nás! Nech žije Slovensko!

AMEN.( TK KBS, ng; kj ) 20240705004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]