Mníchov 2. augusta (TK KBS) Desať rokov po vyhnaní teroristov Islamského štátu z Iraku sa podľa humanitárnych organizácií veľký počet vysídlených kresťanov vrátil na Ninivskú planinu. Vo štvrtok to v Mníchove oznámila katolícka organizácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi. Odvolala sa na informácie chaldejsko-katolíckeho arcibiskupa Erbilu, Bashara Warda. „V roku 2014 bolo na Ninivskej planine zaregistrovaných 13 300 kresťanských rodín, z ktorých 11 000 zostalo v krajine," povedal.
Na Ninivskú planinu sa vrátilo 9 000 ľudí. Warda však dodal, že nádej na návrat tých kresťanov, ktorí opustili Irak, je malá. Mnohí z nich našli nový domov v Libanone, Jordánsku, Turecku a západných krajinách. Mladí kresťania si tam založili rodiny a do Iraku prichádzajú len na návštevu príbuzných. Iní sa obávajú novej eskalácie situácie v Iraku, ktorú podnietil súčasný konflikt vo Svätej zemi a Libanone.
Dňa 6. augusta 2014 teroristické milície IS postúpili na prevažne kresťanské dediny na Ninivskej planine v severnom Iraku. V priebehu noci bolo viac ako 100 000 kresťanov nútených opustiť svoje domovy. Hoci sa mnohí z nich odvtedy vrátili na Ninivskú planinu, počet kresťanov v Iraku celkovo neustále klesá. Kým v roku 2003 ich bolo 1,5 milióna, dnes ich je podľa odhadov 250 000; to je menej ako jedno percento irackej populácie, uvádza organizácia.
Nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi sa v Iraku intenzívne angažuje. Poskytovala masívnu podporu kresťanom po vyhnaní IS. „Najskôr sme pomáhali ubytovať utečencov v kurdskej časti Iraku a neskôr sme obnovili zničené domy na Ninivskej planine.“ Od roku 2014 podporila organizácia v Iraku viac ako 500 projektov sumou približne 56 miliónov eur. Táto pomoc bude pokračovať aj naďalej.
Zdroj: KAP/KNA
Spracoval: M. Lipiak