[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 22. 12. 2024   Meniny má Adela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na púti k Panne Márii Snežnej na Vlčej skale privítali biskupa Trstenského
P:3, 06. 08. 2024 13:35, DOM



Foto: Pavol Lajčiak


Ružomberok 6. augusta (TK KBS) Na výročnej púti k Panne Márii Snežnej na Vlčej skale pri Vlkolínci privítali ružomberskí jezuiti v nedeľu 4. augusta 2024 spišského diecézneho biskupa Františka Trstenského. 

Sviatočné popoludnie prišli prežiť duchovne a spoločensky uprostred krásnej prírody asi štyri stovky pútnikov, medzi nimi mnoho rodín. Viacerí prišli už v predstihu a využili príležitosť aj na svätú spoveď. Predstavený ružomberskej komunity jezuitov P. František Gábriš na úvod v mene všetkých prítomných pozdravil vzácneho hosťa. Nový spišský biskup sa im prihovoril v homílii.

Dejisko púte i odkaz z homílie tohtoročného kazateľa Mons. Františka Trstenského stručne priblížil pre portál jezuiti.sk. P. Ladislav Árvai SJ, člen komunity jezuitov v Ružomberku: „Na toto miesto chodievali už v 30. rokoch minulého storočia jezuitskí novici z Ružomberka odpočinúť si v jeden deň týždňa „na vilu“. Kaplnku zasvätenú Panne Márii Snežnej si obľúbili aj ľudia z okolia – Vlkolínca, Bieleho Potoka a Ružomberka. Až do 50. rokov minulého storočia sa tu konali púte. Násilnými politickými udalosťami boli zrušené a vila bola pridelená školstvu ako „Škola v prírode Zoji Kosmodemjanskej“. V 90. rokoch nám bola vila vrátená a mohla opäť slúžiť pôvodnému účelu. Obnovili sa aj púte, ktoré sa stali znova tradíciou.

V tomto roku poctil miesto svojou návštevou biskup Trstenský, ktorý v homílii vyzdvihol takéto miesta „vysoko v horách“, kde sa ľudia v čase komunizmu utiekali k modlitbe a rozjímaniu nad Svätým písmom a mohli sa stretávať v malých spoločenstvách – prežívať, formovať a zdieľať svoju vieru. Pre mnohých dospelých, dnes už rodičov či starých rodičov, sa spoločenstvá stávali v ťažkých časoch oázami kresťanského života. Biskup vysvetlil a rozobral Máriin Magnifikat, to, ako sa máme aj my dnes dívať na Starý zákon, ktorý niekedy môže odrádzať mladého človeka udalosťami, ktoré popisuje, ako zabíjanie, vojny, násilie a mnohé zlá, ktoré sa dejú rukami človeka. No potrebujeme aj my vidieť Boha ako toho, ktorý ľudstvo pozdvihuje a pripravuje na príchod svojho Syna, Ježiša Krista. Potrebujeme vidieť, že Boh robí všetko, aby sa jeho cieľ, ktorý má s nami, naplnil.

Po svätej omši nasledovalo agapé. Zúčastnili sa aj kňazi z okolitých farností – z Černovej, Bieleho Potoka, ako aj ružomberskí kapláni. Ľudí bolo odhadom asi 400. Bol medzi nimi aj rektor Katolíckej univerzity Jaroslav Demko s manželkou a mnohí iní, ktorí si každoročnú púť k Trlenskej Panne Márii nedajú ujsť, pokiaľ im letné prázdninové dni dovolia prísť a poďakovať sa.“ V prebiehajúcom Roku Tomáša Munka, vyhlásenom pri storočnici jeho narodenia, venovali na záver biskupovi Františkovi ako symbolický dar knihu Ivana Petranského „Život pod hviezdou“, ktorá dokumentuje život židovskej rodiny Munkovcov, ktorej členovia sú kandidátmi blahorečenia. Okolie Vlkolínca a Vlčia skala boli kedysi pre Františka a Gizelu a ich synov Tomáša a Juraja obľúbeným výletným miestom. Proces blahorečenia jezuitského novica Tomáša a jeho otca Františka ako mučeníkov pre vieru sa blíži k záverečnej fáze. Pod Prístreškom sv. Jozefa si pútnici mohli prezrieť aj výstavu fotografií zo života pátra Pavla Horského, rodáka z Vlkolínca, ktorého nedožitú storočnicu sme si pripomenuli v tomto roku. Pavol Horský bol priateľom a spolunovicom Tomáša Munka.

Kaplnka Panny Márie Snežnej je ukrytá uprostred zelene na travertínovom výbežku Vlčia skala nad Trlenskou dolinou, spájajúcou Biely Potok s Vlkolíncom. Horskú chatu s kaplnkou vybudovali v roku 1935 za účelom zotavovne pre jezuitských novicov. Stala sa obľúbeným pútnickým miestom pre ľudí z okolia. Tradícia, ktorú v období komunizmu preťalo protináboženské prenasledovanie, sa obnovila v 90. rokoch po vrátení objektu Cirkvi. Púť k Panne Márii Snežnej na Vlčej skale sa koná v nedeľu na začiatku augusta, pri príležitosti sviatku Výročia posviacky hlavnej mariánskej baziliky Santa Maria Maggiore (v liturgickom kalendári 5. augusta). Oltárny obraz v kaplnke je kópiou milostivej ikony Salus populi Romani (Záchrana rímskeho ľudu) zo spomenutej rímskej baziliky. Obľúbeným miestom modlitby je aj lurdská jaskynka vytesaná v neďalekej skalnej stene.

TK KBS informoval Jozef Bartkovjak SJ



( TK KBS, jba, ml; pz ) 20240806037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]