[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 21. 12. 2024   Meniny má Bohdan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Encyklika a exhortácia pápeža na Svetovom esperantskom kongrese v Tanzánii
P:3, 14. 08. 2024 15:20, ZAH



Marija Belošević, predsedníčka Medzinárodného združenia katolíckych esperantistov

Foto: Vatican Media


Tanzánia 14. augusta (TK KBS) Tanzánia hostila od 3. do 10. augusta 109. kongres esperanta. Veľký záujem vzbudili preklady encykliky Laudato si a apoštolskej exhortácie Laudate Deum do esperanta, ktoré zabezpečilo Medzinárodné združenie katolíckych esperantistov. Na jednej z najvýznamnejších esperantských konferencií sa zúčastnilo 850 ľudí zo 66 krajín zo všetkých piatich kontinentov.

Počas kongresového týždňa sa konali rôzne odborné, vedecké a kultúrne programy. Významne k nim prispela Medzinárodná katolícka únia esperantistov. Pri príležitosti konferencie, v súlade s jej témou „Jazyk, človek a životné prostredie pre lepší svet“, vydala Medzinárodná katolícka únia esperantistov dva významné preklady do esperanta. Prvým je encyklika Laudato si’, druhým apoštolská exhortácia Laudate Deum. Preložené texty sú výsledkom spolupráce desiatky odborných prekladateľov z esperanta. Obe vydania boli prezentované počas kongresu a vyvolali zaujímavú diskusiu o ochrane životného prostredia a individuálnom uvedomení si ochrany „nášho spoločného domova“. Predsedníčka Medzinárodnej katolíckej esperantskej asociácie Marija Beloševićová predniesla prejav na tému kongresu Laudato si’.

Počas kongresového týždňa Medzinárodná katolícka esperantská asociácia organizovala ekumenickú bohoslužbu aj svätú omšu, ktorú v esperante celebroval Gabriel Anda z kamerunskej diecézy Edea v Katedrále svätej Terézie od Dieťaťa Ježiša. Tento kongres, ktorý sa po prvýkrát konal na africkom kontinente, poskytol mnohým miestnym esperantistom, vrátane niekoľkých vynikajúcich odborníkov na tento medzinárodný jazyk, príležitosť na dialóg a stretnutie. Mnohí sa zaujímali aj o katolícke esperantistické hnutie.

Katolícki esperantisti založili svoju organizáciu na začiatku 20. storočia. Hneď po vydaní prvých príručiek a slovníkov Lazarom Ludwigom Zamenhofom v roku 1887 sa v katolíckej kultúrnej sfére začal veľký záujem o tento nový jazyk. Iniciátorom katolíckeho esperantského hnutia bol kňaz Emile Peltier, ktorý sa v roku 1903 venoval vydávaniu medzinárodného časopisu Espero Katolika (Katolícka nádej), oficiálneho orgánu IKUE, ktorý je dnes jedným z najstarších esperantských časopisov na svete. V Boulogne-sur-Mer (1905) sa prvýkrát stretli katolícki esperantisti a konala sa prvá esperantská omša. Na tejto udalosti sa zúčastnil aj Zamenhof. V roku 1909 sa v Barcelone konalo niekoľko konferencií katolíkov a tam sa rozhodlo o usporiadaní prvého kongresu katolíckych esperantistov v Paríži. 1. apríla 1910 vzniklo Medzinárodné katolícke esperantské združenie.

V roku 1990 dekréty Kongregácie pre Boží kult a sviatosti s normami pre slávenie omše a jej kníh v tomto medzinárodnom jazyku umožnili vydanie misála v esperante. Medzinárodné katolícke esperantské združenie bolo 11. februára 1992 dekrétom Pápežskej rady pre laikov uznané ako súkromné združenie veriacich. Charizmou Medzinárodného katolíckeho esperantského združenia je: prostredníctvom esperanta napĺňať posolstvo Ježiša Krista: „Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium všetkému stvoreniu“ (Mk 16, 15); preukazovať jednotu Cirkvi používaním medzinárodného jazyka v liturgii a v apoštolskej činnosti; prispievať k realizácii vzájomného porozumenia medzi ľuďmi, bratstva a mieru v dnešnom svete; usilovať sa, „aby všetci boli jedno“ (Jn 17, 21).

V posledných štyroch rokoch Medzinárodné katolícke esperantské združenie intenzívne pracuje aj na virtuálnom poli. Konajú sa konferencie a kongresy a – čo je viac ako vzácne – každý deň sa koná spoločná modlitba ruženca, na ktorej sa zúčastňujú esperantisti z celého sveta: z Brazílie, Kuby, USA, európskych krajín, Kórey a Filipín. Charitatívne podujatia sú čoraz intenzívnejšie. Medzinárodné katolícke esperantské združenie inštalovalo solárne panely, začalo projekt rybej farmy a založilo školu pre deti vo farnosti v Kamerune (Mouanko, diecéza Edea). Patrónmi katolíckych esperantistov sú svätý Pius X., svätý Maximilián Kolbe, svätý Ján Pavol II. a svätý Titus Brandsma.

Zdroj: VaticanNews – česká redakcia
Spracoval: M. Lipiak



( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240814046   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]