Vatikán 16. augusta (TK KBS) V stredu 14. augusta sa uskutočnil „srdečný rozhovor“ medzi Li Huiom, osobitným predstaviteľom čínskej vlády pre euroázijské záležitosti, a kardinálom Matteom Zuppim. Konal sa „v rámci misie, ktorou kardinála poveril pápež František v prospech mieru na Ukrajine, a po stretnutí v Pekingu v septembri minulého roka,“ uvádza komuniké Svätej stolice. „Počas telefonického rozhovoru,“ píše sa v komuniké, „bolo vyjadrené veľké znepokojenie nad situáciou a potrebou podporovať dialóg medzi stranami s primeranými medzinárodnými zárukami pre spravodlivý a trvalý mier.“
Misia v roku 2023
Kardinála Zuppiho vyslal pápež František v roku 2023, aby pomohol „zmierniť napätie v konflikte na Ukrajine v nádeji, ktorej sa Svätý Otec nikdy nevzdal, že by sa tým mohli začať cesty mieru“. Predseda CEI v júni a júli odcestoval do Kyjeva, Moskvy a Washingtonu, kde sa stretol s politickými a cirkevnými predstaviteľmi. V septembri minulého roka potom Zuppi odcestoval do Pekingu, kde rokoval s Li Huiom a ministerstvom zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky o vojne na Ukrajine a potrebe zjednotiť úsilie na podporu dialógu a hľadanie ciest k mieru.
Kardinálsky úvodník
V úvodníku uverejnenom v denníku Avvenire dnes, 15. augusta, na sviatok Nanebovzatia Panny Márie, sa kardinál zamyslel nad ranami v dnešnom svete. Utrpenie Panna Mária pozná: „Naša Matka pozná bolesť a jej bolesť nám umožňuje pochopiť bolesť tých, ktorí trpia. Dnešné Nanebovzatie Panny Márie je vždy mater dolorosa so ,siedmimi mečmi‘, ktoré prebodávajú jej srdce – koľko obrazov Panny Márie je v našich krajinách! – je to najmä v Európe, v Rusku a na Ukrajine, vo Svätej zemi, na Blízkom východe, v Afrike a všade tam, kde vo svete zúria zavinené vojny a strhávajú nevinné obete,“ napísal kardinál Zuppi. „Pre matku neexistuje rebríček bolesti, a ako nám povedala matka izraelského rukojemníka, ktorý je stále v rukách Hamasu, nechce, aby jej bolesť spôsobila ďalšiu bolesť. Cítim, ako vo mne rezonujú závažné slová veľkého patriarchu Atenagora: ,Sesterské cirkvi, bratské národy‘. Je však ťažké vidieť to v rozporoch a nepriateľstve, ktoré sa zdá, že namiesto toho, aby sa zmenšovali, narastajú. Pravdou je aj to, že rozdelenie cirkví zmenšuje bratstvo medzi národmi. Môžeme – pýta sa kardinál – sláviť sviatok Nanebovzatia Panny Márie bez toho, aby sme sa čiastočne hanbili za naše kresťanstvo? A ďalej: Sme dostatočne zarmútení rozpormi, v ktorých žijeme? Sme pripravení riskovať svoje talenty v modlitbe a solidarite, aby sme znovu otvorili budúcnosť pre našich bratov a sestry, ktorým už nič nezostalo?“