[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 11. 11. 2024   Meniny má Martin, Maroš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František: Technická revolúcia mení ľudí, ale nie ich dôstojnosť
P:3, 30. 08. 2024 09:35, DOM



Foto: Vatican Media


Vatikán 30. augusta (VaticanNews) Pápež František píše účastníkom 17. medzikresťanského sympózia, ktoré sa koná v Trani v Apúlii. Veda a technika radikálne menia spôsob, akým ľudia chápu život, kresťania by mali však vždy brániť svoju prirodzenosť Božích detí.

„Antropologická zmena“, ktorá nemá obdobu v rýchlosti a schopnosti ovplyvňovať a podmieňovať, ktorá „štrukturálne mení“ samotný spôsob, „akým dnes muži a ženy chápu základné skúsenosti svojej existencie, ako je vytváranie, rodenie, umieranie“. Pápež o tom hovorí v posolstve adresovanom účastníkom 17. medzikresťanského sympózia, ktoré sa koná od 28. do 30. augusta s podporou Františkánskeho inštitútu spirituality Antonianum a Katedry teológie Pravoslávnej teologickej fakulty Univerzity „Aristoteles“ v Solúne. Názov sympózia vo svojej jednoduchosti hovorí o obrovskej otázke „Čo je človek?“

Veda a transcendencia

V tomto zmysle sa odohráva „skutočná revolúcia“, hovorí Svätý Otec František, nemožno to nazvať inak. V posolstve, ktorým bol poverený kardinál Kurt Koch, prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov, pápež označuje za „mimoriadne zaujímavé“, že takúto reflexiu spoločne presadzujú katolíci a pravoslávni. Zmeny, ktoré prináša rozvoj umelej inteligencie, „neuveriteľný rozvoj vied“, to všetko – konštatuje pápež – núti dnešných mužov a ženy „prehodnotiť svoju identitu, svoju úlohu vo svete a v spoločnosti a svoje povolanie k transcendencii. V skutočnosti sa neustále spochybňuje špecifickosť ľudskej bytosti v celom stvorení, jej jedinečnosť vo vzťahu k iným živočíchom, a dokonca aj jej vzťah k strojom“.

Hlboká reflexia

Vzhľadom na túto antropologickú revolúciu, tvrdí pápež František, „nie je možné reagovať len odmietaním a kritikou“, ale „skôr je potrebná hlboká reflexia, ktorá dokáže aktualizovať poznatky a rozhodnutia, ktoré treba urobiť“. Ide o výzvu, pokračuje, ktorá sa dotýka „všetkých kresťanov, nech patria k akejkoľvek cirkvi“ a pri ktorej „je potrebné znovu potvrdiť, že každá ľudská bytosť má dôstojnosť už len tým, že existuje ako duchovná bytosť stvorená Bohom“. Dôstojnosť, uzatvára pápež, ktorú treba brániť pred „veľmi konkrétnymi hrozbami, ako sú chudoba, vojna a vykorisťovanie“.

Alessandro De Carolis – VaticanNews
Preklad Martin Jarábek



( TK KBS, VaticanNews, adc, mj, ml; pz ) 20240830018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]