[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 11. 10. 2024   Meniny má Valentína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na eucharistický kongres do Ekvádoru cestuje aj skupina slovenských kňazov
P:3, 04. 09. 2024 08:05, DOM



Foto: Archív Štefana Fábryho


Bratislava 4. septembra (TK KBS) Na Medzinárodný eucharistický kongres v ekvádorskom Quite, ktorý sa začne v nedeľu 8. septembra, cestuje aj skupina slovenských kňazov. „Vždy ide o fascinujúce celosvetové stretnutie kresťanov, spojené s nádherným slávením svätých omší a adorácií," hovorí pre TK KBS Štefan Fábry, farár v Žiline-Závodí, s ktorým prinášame pred cestou rozhovor.

Čo sú to eucharistické kongresy?

Medzinárodné eucharistické kongresy sú výnimočné stretnutia kresťanov-katolíkov na celosvetovej úrovni. Sú prejavom eucharistickej úcty, ako to pripomína aj liturgická kniha Eucharistická úcta mimo omše. Ide o zhromaždenie kresťanov, na ktoré niektoré miestne alebo národné spoločenstvo pozýva všetky cirkvi sveta, aby spolu plnšie poznali tajomstvo Eucharistie a verejne ho uctili vo zväzku lásky a jednoty.

Kde vznikla vaša myšlienka putovať na tieto kongresy?

Veriaci zo Slovenska, vtedy ešte Československa, nemali možnosť zúčastňovať sa na týchto kongresoch pred rokom 1989. Preto už účasť na kongrese v španielskej Seville v roku 1993 bola pre siedmich kňazov, ktorí sa ho zúčastnili, veľkou udalosťou. Po mnohých rokoch mohli reprezentovať našu vlasť a Cirkev žijúcu na Slovensku.

Na eucharistický kongres v poľskej Vroclavi putovali dva autobusy účastníkov. Do Ríma v roku 2000 sa vypravili dvaja biskupi, šesť kňazov a osem bohoslovcov. V roku 2004 cestovala do Guadalajary v Mexiku zo Slovenska opäť skupina kňazov a laikov pod vedením arcibiskupa Tkáča, kde bol pápežským legátom kardinál slovenského pôvodu Jozef Tomko.

Kongres, eucharista, Quebeck

Od roku 2008 prevzal iniciatívu a záujem o eucharistické kongresy Mons. Vojtech Nepšinský, s ktorým som sa kongresu v kanadskom Quebecku zúčastnil len ja (na snímke nižšie). Zo Slovenska sme boli len dvaja, ak nerátame pápežského legáta, ktorým bol opäť kardinál Jozef Tomko.

V roku 2012 sa na kongrese v Dubline zúčastnila početnejšia skupina laikov a bohoslovcov pod vedením biskupa Tomáša Galisa a Vojtecha Nepšinského. Otec Vojtech tu mal aj prednášku, v ktorej prezentoval národné eucharistické kongresy na Slovensku, a slovenskej skupine bol pridelený Kostol Panny Márie, Hviezdy morskej, kde sme sa stretávali na liturgii.

Dublin, kongres, eucharistia

Dublin
Filipíny, kongres, eucharistia

Filipíny

 

V roku 2016 sme na Filipíny cestovali ôsmi a zúčastnili sme sa kongresu v meste Cebu. Mali sme možnosť navštíviť aj miestne farnosti a misiu medzi chudobnými, kde sme predstavili Cirkev na Slovensku. V roku 2021 sme na kongres do Budapešti, kvôli jeho blízkosti k Slovensku, cestovali viacerí biskupi, kňazi a laici.

Čo znamená pre vás osobne účasť na tomto podujatí?

Po skúsenostiach z predchádzajúcich kongresov môžem potvrdiť, že ide vždy o fascinujúce celosvetové stretnutie kresťanov, spojené s nádherným slávením svätých omší a adorácií. V rámci programu sa vždy koná aj veľkolepá eucharistická procesia, sprievodné workshopy, prednášky, katechézy a kultúrny program. Účasť na kongrese je obohacujúca aj možnosťou spoznať miestnu Cirkev, ktorá kongres organizuje, a uvedomiť si, že kresťania žijú po celom svete. Hoci sú v rôznych kultúrach, predsa ich spája jedna viera a liturgia.

Osobne ma fascinuje liturgická reforma, ktorá sprístupnila liturgiu a jej tajomstvá kresťanom v Ázii, Afrike, Amerike, od Kanady až po Filipíny. Všade sme videli nádherné slávenia, do ktorých sa zapájali laici a liturgia sa vždy slávila v mnohých jazykoch. Práve na medzinárodných kongresoch si uvedomujem nesmierny význam liturgickej reformy a jej bohatstva, ktoré sa sprístupnilo veriacim.



( TK KBS, sf; ml ) 20240904029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]