Ukrajina 15. októbra (TK KBS) Sestry Služobnice Márie Nepoškvrnenej pracujú na Ukrajine, aby liečili rany vojny tým, že poskytujú psychologickú pomoc a podporu manželkám a matkám padlých vojakov, zatiaľ čo sa starajú o deti padlých vojakov. Už takmer 132 rokov táto kongregácia Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi plní poslanie, ktoré začala blahoslavená Jozafáta Hordaševská, spoluzakladateľka Kongregácie sestier služobníc Márie Nepoškvrnenej. Jej hlavné krédo, ktoré je aktuálne aj dnes, je „slúžiť svojmu ľudu tam, kde je najväčšia potreba.“
Most nádeje
V reakcii na výzvy dnešného sveta sa sestry zameriavajú na podporu rodín v ťažkých životných situáciách. Na Ukrajine vedú dva sociálne programy. Už 23 rokov dohliadajú na projekt „Most nádeje“, ktorý aktuálne podporuje viac ako 100 detí. Vďaka štedrosti dobrodincov dostalo od začiatku tejto iniciatívy pomoc viac ako 300 detí. Trinásť centier projektu „Most nádeje“ funguje v kláštoroch, kde sa sestry starajú o duchovné potreby sirôt a detí z chudobných rodín s mnohými deťmi. Sestry deti učia katechizmus, organizujú púte a poskytujú im duchovnú, materiálnu a sociálnu pomoc.
Dom nádeje
Ďalším aspektom sociálnej služby je projekt „Dom nádeje“ v Ľvove, ktorého cieľom je pomáhať a podporovať zraniteľné osoby: siroty, ktoré stratili jedného alebo oboch rodičov kvôli vojne; vnútorne vysídlené osoby; chudobné rodiny s mnohými deťmi; rodiny v ťažkých situáciách a študentky v náročných podmienkach. Prví obyvatelia domu boli rodiny s deťmi, ktoré utekali pred vojnou v Donbase, ktorá sa začala v roku 2014. Po začiatku rozsiahlej invázie na Ukrajinu v roku 2022 sa „Dom nádeje“ stal útočiskom pre vnútorne vysídlených ľudí.
Projekt pre siroty vojny
Po obnovení ruskej invázie na Ukrajinu sestry zamerali svoje poslanie na starostlivosť o siroty vojenských príslušníkov, ktorí zahynuli vo vojne, a využívajú pri tom podporu sestier z Poľska a dobrodincov. Tento projekt dosiahol viac ako 120 detí. Je to naozaj náročná úloha, ktorá si vyžaduje, aby sestry boli prítomné v rodinách vdov a sirôt, poskytovali duchovnú podporu tým, ktorí ju skutočne potrebujú.
Podľa sestry Anny Drozd, ktorá vedie projekt, sestry z Poľska a Ukrajiny spoločne podporujú vdovy a deti, ktoré stratili manželov a rodičov, a ponúkajú im rôzne formy pomoci: jedlo, oblečenie, lieky, základné potreby a domáce vybavenie. V rámci tohto projektu sestry organizujú pre deti výlety, aby im aspoň trochu priniesli radosť detstva, pomohli im socializovať sa a nadviazať nové priateľstvá. Tento projekt pomoci rodinám vojnových obetí funguje v rôznych mestách Ukrajiny.
Sestry Služobnice Márie Nepoškvrnenej sa silno angažujú v liečení rán vojny prostredníctvom psychologickej pomoci a podpory manželkám a matkám padlých, načúvajú tým, ktorí to potrebujú, a najmä sa modlia za obete vojny a ich rodiny. Sestry poskytujú duchovnú a psychologickú podporu a rôzne formy pomoci ľuďom rôznych vierovyznaní. Snažia sa slúžiť Kristovi, ktorý je prítomný v každej osobe.
Duchovné sprevádzanie pre vojakov
Zorganizovali aj niekoľko seminárov na tému Trauma z boja. Ako pomôcť vojenským príslušníkom. Niektoré sestry sa neboja ísť na frontovú líniu. Jednou z nich je sestra Tadeia Klanza, ktorá navštevuje vojakov a prináša im rôzne formy pomoci. Ďalšia sestra je odborníčka na pracovnú terapiu a pomáha pri rehabilitácii vojakov v Truskavci v regióne Ľvova.
Vytrvalosť v službe
Pre sestry Služobnice Márie Nepoškvrnenej je veľmi dôležité pokračovať vo svojej službe na Ukrajine, ktorú začali ešte pred vojnou, a modliť sa, čím prejavujú pevnosť a ochotu čeliť výzvam dneška. V týchto ťažkých okolnostiach zostávajú s ukrajinským ľudom, zdieľajú jeho žiaľ, bolesť a stratu, utierajú slzy tých, ktorí trpia, stoja solidárne s tými, ktorí to potrebujú, pestujú vytrvalosť a odvahu, prinášajú svetlo tam, kde vládne tma.
Zdroj: VaticanNews, anglická redakcia
Spracoval: M. Lipiak