[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 26. 10. 2024   Meniny má Demeter      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Srdce Ježišovo hýbe kráľmi a pápežmi. História úcty k Srdcu Ježišovmu
P:3, 25. 10. 2024 09:18, ZAH



Foto: Pixabay


Rím 25. októbra (TK KBS) Keď vo štvrtok pápež František vydal svoju novú encykliku „Dilexit nos“, v ktorej vzdáva úctu Srdcu Ježišovmu, pripojil sa k tradícii, ktorá sa začala pred 350 rokmi v Burgundsku. Všetko sa začalo poverením pre jednu kedysi málo uznávanú, no neskôr veľmi uctievanú rehoľníčku.

„Trpieť a v utrpení milovať, práve na to som sa narodila,“ napísala o sebe Margita Mária Alacoque (1647 – 1690). Už vo veku dvanástich rokov, krátko po prijatí prvého svätého prijímania, bola štyri roky pripútaná na lôžko – až kým sa zázračne neuzdravila. Toto však nebolo jediné zázračné udalosti v živote tejto svätice. Už ako mladá mala božské vízie. Vo veku 23 rokov vstúpila do Rehole Navštívenia Panny Márie. Vízie sa zintenzívnili a jej spolusestry na ňu hľadeli s posmechom – najmä preto, že v nich dostala úlohu kritizovať nedostatky v kláštore.

Ale jej poslanie sa neobmedzilo len na usporiadanie pomerov v jej kláštore. V roku 1673 sa jej zjavil Ježiš osobne a žiadal ju, aby šírila úctu k jeho Božskému Srdcu. Podporu našla u spovedníka sestier, jezuitu Klaudia de la Colombière. Na rozdiel od iných kňazov ju považoval za rozumnú a podporoval ju v jej misii šíriť úctu k Srdcu Ježišovmu.

Aj keď už v ranokresťanskej cirkvi existoval obraz Srdca Ježišovho ako zdroja Cirkvi, úcta k Srdcu Ježišovmu, ako ju uviedla Alacoque, je relatívne novým fenoménom. V prvom tisícročí nehrala úcta k Srdcu v kresťanskej zbožnosti takmer žiadnu úlohu. Až v stredoveku sa objavili podnety od mystikov, ako Mechtilde z Magdeburgu, Gertrúdy z Helfty a Majstra Eckharta, ktorí lásku Boha a Kristove rany a jeho srdce rozpracovali vo svojich spisoch. Rehole ako dominikáni, františkáni a kartuziáni túto zbožnosť šírili. V centre stálo uvažovanie o Srdci Ježišovom ako symbole Božej lásky. Pre Alacoque bol významný predovšetkým myšlienka zmierenia, ktorý bol aj v centre súdobej francúzskej teológie.

Podľa Alacoque mali byť všetky prehrešky kláštora vykúpené, čo sa však nestretlo s nadšením. Dokonca dochádzalo k násilnostiam. Až pod vedením novej predstavenej sa situácia pre Alacoque zlepšila a nakoniec sa stala novicmajsterkou.

Vízie Alacoque rástli – francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. vyzvala, aby celé Francúzsko zasvätil Srdcu Ježišovmu a postavil mu kostol v Paríži. Dvesto rokov neskôr bola na základe tejto vízie posvätená bazilika Sacré-Cœur v Paríži. V 18. a 19. storočí sa úcta k Srdcu Ježišovmu rozšírila po Európe. Pius IX. v roku 1856 zaviedol sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho pre celú Cirkev, v roku 1864 vyhlásil Alacoque za blahoslavenú a v roku 1920 bola svätorečená.

„Myslím si, že bude pre nás veľmi prospešné zamyslieť sa nad rôznymi aspektmi Pánovej lásky, ktoré môžu osvetliť cestu obnovy Cirkvi, ale aj prehovoriť k svetu, ktorý, zdá sa, stratil svoje srdce,“ uviedol pápež František, keď oznámil svoju encykliku „Dilexit nos“ („Miloval nás“), venovanú ľudskej a božskej láske Srdca Ježišovho.

Zdroj: KAP/KNA
Spracoval: M. Lipiak



( TK KBS, ka, ml; pz ) 20241025031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]