[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 26. 10. 2024   Meniny má Demeter      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rastie prenasledovanie kresťanov vo svete, tvrdí nadácia Pomoc Cirkvi v núdzi
P:3, 25. 10. 2024 11:25, ZAH



Foto: ACN


Veľká Británia 25. októbra (TK KBS) V posledných dvoch rokoch sa výrazne zvýšilo prenasledovanie kresťanov vo svete – vyplýva to zo správy Prenasledovaní a zabudnutí?, ktorú pripravila Pápežská nadácia Pomoc Cirkvi v núdzi. Jej najnovšiu edíciu predstavili 22. októbra v britskom parlamente.

Prenasledovanie „vyššie, než kedykoľvek predtým“

Výskum sa uskutočnil od augusta 2022 do júna 2024 v 18 „kľúčových“ krajinách, vysvetľuje nadácia – od Latinskej Ameriky po Ďaleký východ. Ich podstatnú časť tvoria svedectvá osôb, ktoré zažili útoky na náboženskom základe, ako aj podrobné opisy niektorých udalostí, ku ktorým získala informácie prostredníctvom miestnych kontaktov v jednotlivých krajinách. Ako sa uvádza v zhrnutí správy na stránkach nadácie, „nárast obťažovania kresťanov na náboženskom základe je vyšší, než kedykoľvek predtým“. Organizácia pripomína, že to má odraz aj vo výskumoch vykonávaných inými inštitúciami – napríklad Pew Research Centre.

Pomoc prenasledovaným – povinnosť kresťanov

O tom, že pomoc prenasledovaným za vieru nemôže byť považovaná za fakultatívnu činnosť Cirkvi, hovorí v rozhovore s vatikánskymi médiami Regina Lynch, prezidentka ACN International (PKWP). „Potreba konať v prospech prenasledovaných kresťanov po celom svete nie je len obranou základných ľudských práv a dôstojnosti, ale aj solidaritou s prenasledovanými za vieru v Krista – pripomína – Ako pápežská nadácia sa riadime pokynmi pápeža Františka, ktorý pravidelne vyzýva na takúto solidaritu. Naposledy, v auguste 2024, pápež zdôraznil, že kresťania musia byť blízko svojich bratov a sestier vo viere, najmä tých, ktorých zasiahla ,nespravodlivosť, zneužívania a nenávisť‘“. Zdôraznila, že PKWP poskytuje túto pomoc tromi spôsobmi: prostredníctvom materiálnej podpory, modlitby a zhromažďovania a propagovania vedomostí o situácii kresťanov vo svete – čoho výrazom sú správy vydávané združením: „Prenasledovaní a zabudnutí“ a „Správa o náboženskej slobode“.

Utlačovaní rôznymi spôsobmi

Správa ukazuje nielen rozsah, ale aj rôznorodosť činností namierených proti vyznávačom Krista. Ich autorom sú ako štátne a verejné inštitúcie, tak aj súkromné skupiny, vrátane náboženských extrémistov či zločineckých organizácií. Medzi uvádzanými druhmi aktivít prenasledovania a obťažovania sú uvedené aj zatýkania, čoraz častejšie na základe obvinenia z rúhania voči iným náboženstvám, nútené presídlenia a deportácie, ako aj devastácia alebo konfiškácia miest kultu, nútenie na konverziu a uzatváranie manželstiev, zastrašovanie a únosy a propagácia urážlivých a zároveň nepravdivých informácií o kresťanoch. Poukázalo sa aj na prípady uplatňovania dvojitých štandardov práva – obmedzujúc kresťanov prísnejšími pravidlami než vyznávačov iných náboženstiev, alebo zavádzanie predpisov zakazujúcich prechod na kresťanstvo či považovanie kresťanov za nepriateľov štátu.

Kresťanský exodus

Spolu so štatistickými údajmi autori správy kladú otázky o následkoch prenasledovania nielen pre kresťanov, ale aj pre krajiny, v ktorých žijú. Hovorí sa napríklad o tom, že migrácia kresťanov a odoberanie im občianskych práv „vyvoláva otázky o dlhodobom prežití Cirkvi v kľúčových regiónoch“. Uviedlo sa, že najintenzívnejšie prenasledovanie kresťanov sa presunulo z Blízkeho východu do afrických krajín. Zároveň sa zdôraznilo, že v Sýrii, kde pred rokom 2011 žilo viac než 1,5 milióna vyznávačov Krista, je ich v súčasnosti okolo 250 tisíc, zatiaľ čo v Iraku sú kresťania v súčasnosti len menej než 0,5 % populácie. V Burkina Faso, v dôsledku prenasledovania na náboženskom základe, bol každý desiaty obyvateľ nútený sa presídliť.

Zdroj: VaticanNews, poľská redakcia
Preložil: M. Lipiak



( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20241025042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]