[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Konferencii o ochrane detí v Katolíckej cirkvi v Európe boli aj Slováci
P:3, 19. 11. 2024 09:00, DOM



Foto: Archív Petra Jacka, SDB


Bratislava 19. novembra (TK KBS) Večné mesto hostilo Konferenciu o ochrane detí v Katolíckej cirkvi v Európe. Cirkev na Slovensku zastupovali zástupcovia Konferencie vyšších rehoľných predstavených a znalci Komisie pre ochranu maloletých Peter Jacko SDB a Marta Andraščíková SSS. „Konferencia tiež umožnila sieťovanie a nadviazanie spolupráce a zároveň povzbudenie, že očisťujúci proces v Cirkvi, ktorá uznáva vlastné zlyhanie v tejto oblasti, má zmysel,“ uviedli v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS.

Rim, Jacko, Andrascikova

Ako zástupcovia KVRPS a zároveň znalci Komisie pre ochranu maloletých ste sa zúčastnili na Konferencii o ochrane detí v Katolíckej cirkvi v Európe, ktoré sa konalo v Ríme. Viete nám priblížiť obsah sympózia? 

Obsah Konferencie mal viacero nosných tém, ktoré sa dotýkali ochrany detí a zraniteľných osôb v Európe. Boli predstavené prístupy ochrany detí v krajinách, ktoré sa už dlhšie a systematicky tejto téme venujú (Írsko, Anglicko, Španielsko ...). Predstavenie práce Dikastéria pre náuku viery, ktorú zastupoval jeho sekretár arcibiskup Kennedy vnieslo svetlo do postupov cirkevných procesov voči páchateľom. Lídri Pápežskej komisie pre ochranu maloletých predstavili štýl a obsah svojej práce. Okrem toho práca v menších skupinách nám umožnila zdieľať a hlbšie pochopiť prístupy práce v tejto oblasti v jednotlivých krajinách ako i ťažkosti a výzvy, ktoré nás ešte čakajú. V neposlednom rade povzbudenie svätého otca a spoločné slávenie Eucharistie dali tomu ráz nie len pracovného stretnutia, ale aj stretnutia sa s Kristom, ktorý objíma rany trpiacich obetí Cirkvi.

V čom vidíte prínos podobného podujatia na európskej úrovni Cirkvi a v čom môže byť prospešné smerom k spoločnosti?

Toto bolo v histórii prvé stretnutie na Európskej úrovni v takomto rozsahu a zastúpení, ktoré organizovala Pápežská komisia pre ochranu maloletých. Prínosom bolo počuť a pochopiť kde sa jednotlivé národné cirkvi v danej tematike nachádzajú a ako cestou si už prešli. Konferencia tiež umožnila sieťovanie a nadviazanie spolupráce a zároveň povzbudenie, že očisťujúci proces v Cirkvi, ktorá uznáva vlastné zlyhanie v tejto oblasti, má zmysel. Pre spoločnosť je to zároveň ďalší signál, že v tejto téme Cirkev chce byť naozaj otvorená a transparentná, čo vedie aj k scitlivovaniu spoločnosti v tejto oblasti.

Do akej miery bolo medzi témami prevencie a ochrany maloletých a zraniteľných dospelých v Cirkvi prítomné aj zneužívanie moci či psychologické formy zneužívania? 

Zdá sa, že v tejto téme sme ešte len na začiatku a zároveň v procese skúmania ako to vôbec uchopiť. Je už pomerne silné vedomie tejto problematiky, ale hľadajú sa spôsoby ako to uchopiť systematickým spôsobom a definovať aj právne postupy, tak aby naozaj boli nápomocné.

Aké podnety si odnášate domov z tohto podujatia a akým spôsobom ich plánujete odovzdávať ďalej? 

V jednom svedectve španielsky biskup povedal, že keď čítal príbeh istej obete sexuálneho zneužívania v Cirkvi, tak mu stekali slzy po tvári na oficiálne dokumenty, zo súcitu, ktorý cítil voči obetiam. V tejto oblasti teda nejde len o vyrovnanie sa so zlom zneužívania ale o to, aby sme naozaj počuli hlas obetí, ktorý sa nás bude dotýkať v našej hĺbke. Toto hovorí o potrebe skutočnej inštitucionálnej konverzii v Cirkvi na všetkých úrovniach. Veľkým obohatením pre nás boli aj inšpirácie z už overených dobrých praxí v jednotlivých krajinách. Často tam zaznievala aj problematika prepojenia v národných Cirkvách medzi biskupmi a biskupskými konferenciami a rehoľníkmi, čo považujeme aj za dobrý podnet pre nás na Slovensku.

Počas konferencie povzbudil listom jej účastníkov pápež František. Ako vnímate jeho posolstvo, ktoré vám odovzdal? 

Bol to vzácny moment vyjadrenia jeho otcovstva voči nám prítomným, ale hlavne voči všetkým obetiam zneužívania v Cirkvi. V úvode tejto Konferencie vyjadril, to čo sa naozaj počas nej aj udialo: aby dialóg a zdieľanie priniesli ešte hlbšie nasadenie sa za ochranu detí a zraniteľných osôb. Zdôraznil v posolstve, aby spoločné uvažovanie o týchto témach, zdieľanie praktických skúsenosti priniesli Cirkvi útechu pre obete sexuálneho zneužívanie a zasadenie sa za spravodlivosť, uzdravenie a zmierenie obetí.

Pripravil: M. Lipiak



( TK KBS, pj, ma, ml; pz ) 20241119023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]