[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšla kniha Michala Válka „Dominik Kaľata: Biskup, ktorý staval mosty“
P:3, 19. 11. 2024 10:01, DOM



Foto: Archív Konfederácie politických väzňov Slovenska


Bratislava 19. novembra (TK KBS) Spolok Slovákov v Poľsku v Krakove vydal knihu Michala Válka „Dominik Kaľata: Biskup, ktorý staval mosty.“ Kniha mapuje život a dielo biskupa Dominika Kaľatu, rodáka zo Spiša, ktorý prežil život plný zvratov a výziev. Narodil sa 19. mája 1925 v Novej Belej, slovenskej obci, ktorá sa po prvej svetovej vojne stala súčasťou Poľska. Počas druhej svetovej vojny sa vzdelával v Levoči u jezuitov a neskôr vstúpil do Spoločnosti Ježišovej. Počas komunistického režimu bol prenasledovaný, väznený a nútený vykonávať robotnícke práce, no napriek tomu bol tajne vysvätený za kňaza i biskupa.

Dominik Kaľata bol významnou postavou tajnej cirkvi na Slovensku. Počas ťažkých období totality pôsobil v utajení, vysvätil ďalších biskupov a obetoval sa pre duchovné potreby slovenských veriacich. Po opakovanej väzbe a prepustení na amnestiu emigroval v roku 1969 do Rakúska. V zahraničí sa venoval nielen akademickému štúdiu, ale aj pastorácii slovenských emigrantov v rôznych krajinách. V roku 1985 bol menovaný pomocným biskupom vo Freiburgu, kde pôsobil ako významný most medzi národmi, kultúrami a veriacimi.

Kniha zdôrazňuje aj jeho úsilie o ochranu práv slovenských veriacich v Poľsku, ktorí čelili asimilácii a nemali možnosť slúžiť bohoslužby vo svojej rodnej reči. Dominik Kaľata neúnavne pracoval na riešení týchto problémov, no jeho snahy narazili na nepochopenie. Po roku 1989 sa vrátil na Slovensko, kde vypomáhal v pastorácii a venoval sa aj pedagogickej činnosti na teologických fakultách. Zostával aktívny až do konca svojho života, podporoval výstavbu kostolov a slúžil slovenským veriacim doma i v zahraničí.

Kniha obsahuje množstvo farebných fotografií a autentických dokumentov z jeho pôsobenia, pričom je rozdelená do piatich tematických častí. Prináša komplexný pohľad na jeho život od radostného detstva, cez náročné obdobie komunistickej totality, až po jeho dielo medzi krajanmi v Nemecku. Významnú časť tvorí aj jeho služba v zahraničí, kde sa stal symbolom zmierenia a budovania mostov medzi národmi, ako to vyzdvihol arcibiskup Freiburgu Robert Zollitsch pri jeho 50. výročí biskupskej vysviacky.

Michal Válka, kňaz a historik, autor knihy, reflektuje Kaľatov význam pre Katolícku cirkev 20. storočia. V úvode knihy vyjadruje vďaku Pánu Bohu a všetkým, ktorí prispeli k jej vzniku. Kniha vyšla aj vďaka podpore Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Mons. Milan Lach, SJ, v predslove vyzdvihol Dominika Kaľatu ako výnimočnú osobnosť cirkvi, ktorá celý svoj život zasvätila budovaniu mostov – medzi ľuďmi, národmi i medzi Bohom a človekom.

TK KBS informoval Ľudovít Košík



( TK KBS, lk, ml; pz ) 20241119027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]