[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 01. 07. 2025   Meniny má Diana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Budúci kardinál Kikuchi: Migranti a dialóg sú cestou Japonska k stabilite
P:3, 22. 11. 2024 10:35, ZAH

Japonsko 22. novembra (TK KBS) Budúci kardinál Tarcisius Isao Kikuchi, arcibiskup Tokia, zdôraznil význam dialógu ako kľúča k stabilite na globálnej aj miestnej úrovni. V rozhovore s agentúrou Fides vysvetlil, že dialóg nie je len o komunikácii, ale aj o budovaní vzťahov, a že synodalita je nevyhnutná aj v tomto kontexte.

Kikuchi, ktorý je prezidentom Caritas Internationalis, sa venoval aj rôznym výzvam, ktorým čelí Japonsko, ako starnúca populácia, problémy mládeže a úloha migrantov v podpore spoločnosti. Upozornil, že bez migrantov by starnúca japonská spoločnosť neprežila, pričom japonská vláda sa obáva plného prijatia migrantov, keďže by sa tým otvoril nový svet, ktorý krajina ešte nikdy nepoznala.

Novovymenovaný kardinál tiež poukázal na problém mladých ľudí v Japonsku, ktorí dnes potrebujú komunity, do ktorých by mohli patriť. Rímskokatolícka cirkev by mohla byť jednou z takýchto komunít, ktoré by im poskytli podporu a pomohli im nájsť zmysel v širšom spoločenstve.

Okrem toho sa venoval otázke jadrového odzbrojenia, keď vyjadril obavy z nárastu výdavkov na obranu a upozornil, že jadrové zbrane nezabezpečujú skutočnú ochranu. Podporil úspech japonskej antijadrovej organizácie, ktorá získala Nobelovu cenu za mier, a zdôraznil, že dialóg je kľúčom k stabilite, nie hrozba zbraní.

V súvislosti s kultúrnou integráciou Cirkvi v Japonsku, kde sa Cirkev historicky snažila byť viac západná než miestna, Kikuchi uznal, že snahy o inkultúru ešte neboli dostatočné. Dnes je však Cirkev v Japonsku vnímaná ako „oáza“, kde ľudia hľadajú útočisko pred každodennými problémami.

Kikuchi tiež pripomenul, že ako nový kardinál bude musieť byť schopný počúvať všetkých ľudí, nielen členov Katolíckej cirkvi, ale aj širšiu spoločnosť, čo považuje za kľúčové pre úspešné vykonávanie svojej funkcie.

Zdroj: VaticanNews, anglická redakcia
Spracoval: M. Lipiak



( TK KBS, VaticanNews, en, ml; pz ) 20241122046   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]