Do celosvetovej iniciatívy ACN Červená streda sa opäť zapojila celá krajina P:3, 28. 11. 2024 11:59, DOM
Foto: ACN
Bratislava 28. novembra (TK KBS) V stredu 27. novembra si viaceré krajské mestá i menšie obce na Slovensku pripomenuli, že náboženská sloboda nie je ani v dnešnom svete samozrejmosťou. Dali tak najavo svoju podporu prenasledovaným pre vieru. Na červeno svietil Bratislavský hrad, Prezidentský palác a Most SNP, Dóm sv. Alžbety v Košiciach, v Trnave mestská radnica, Bazilika sv. Mikuláša, Katedrála sv. Jána Krstiteľa a Kostol Najsvätejšej Trojice, Bazilika sv. Emeráma na Nitrianskom hrade, Kostol Sedembolestnej Panny Márie v Žiline, mestská veža v Trenčíne či Spišská kapitula.
Nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá je iniciátorom Červenej stredy, však zaznamenáva každý rok desiatky zapojených farností a komunít z celého Slovenska. Chrámy a monumenty žiarili červenou farbou v mestách a obciach, ako napríklad v Kežmarku, vo Vysokej nad Kysucou, v Sabinove, Zákamennom, Zalužiciach, v Poprade, Bobrove, Harichovciach a desiatkach ďalších. Aj viaceré školy si uctili obete náboženského prenasledovania červeným oblečením. Konali sa aj sväté omše a podujatia: v rímskokatolíckej farnosti v Pezinku diskutovali František Mikloško a Marián Čaučík na tému Trpiaci pre vieru. Hlavné podujatie Červenej stredy s názvom Skúšaní vo viere organizovala nadácia ACN vo farskom kostole v Žiline na Vlčincoch. Svätú omšu celebroval žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Po nej nasledovalo vystúpenie speváčky Jany Zubajovej a diskusia s hosťom z Burkiny Faso, kňazom Jacquesom Arzouma Sawadogom, ktorý hovoril o skutočnostiach prenasledovania v jeho krajine.
„Ďakujem všetkým, ktorí svojou modlitbou, podujatím či nasvietením budovy vyjadrili postoj podpory našim bratom a sestrám, ktorí trpia pre vieru. Veľmi sa teším, že sme zo Slovenska vyslali jasný signál o dôležitosti náboženskej slobody,“ povedal Miroslav Dzurech ml., riaditeľ slovenského úradu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.
Čo je Červená streda?
Cieľom Červenej stredy je poukázať na skutočnosť porušovania náboženskej slobody vo svete. Aj dnes je v mnohých krajinách obmedzená sloboda vierovyznania a presvedčenia. V krajinách s autoritárskymi režimami, ako je napríklad Čína, Nikaragua alebo Severná Kórea, ide o úplný zákaz praktizovania náboženstva. V africkom regióne Sahel, kde patrí napríklad Nigéria alebo Burkina Faso, dochádza k násilnému vyvražďovaniu obyvateľstva extrémistickými džihádistami. Iné krajiny, ako napríklad India či Pakistan presadzujú zákony, ktoré uprednostňujú iba jedno náboženstvo a obyvatelia s iným vierovyznaním sú ekonomicky a spoločensky znevýhodnení.
Podľa medzinárodných zistení sú najväčšou prenasledovanou skupinou na svete kresťania. Až 300 miliónov žije v krajinách, kde im hrozí nábožensky motivovaná diskriminácia alebo prenasledovanie. 30 miliónov dnes čelí priamo násiliu a ohrozeniu života pre svoju vieru. Celosvetovú kampaň, ktorej počiatky siahajú do roku 2015, organizuje medzinárodná pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi každoročne vo viac ako 20 krajinách vrátane Austrálie, Kanady, Kolumbie, Čile, Francúzska, Nemecka, Poľska či Spojeného kráľovstva a ďalších. V Českej republike iniciatívu s podporou ACN International prevzala Česká biskupská konferencia.