USA 8. mája (TK KBS) Arcibiskup Timothy Broglio, predseda Konferencie katolíckych biskupov USA, vyjadril radosť a vďačnosť po zvolení pápeža Leva XIV.
Krátko po oznámení zvolenia pápeža Leva XIV. z lodžie Baziliky sv. Petra sa arcibiskup Broglio, predseda Konferencie katolíckych biskupov Spojených štátov, v rozhovore pre Vatican News vyjadril, že je „veľmi spokojný s výberom kardinálov“. Priznal, že ho výsledok prekvapil, no zároveň zdôraznil svoju hlbokú radosť a dôveru v nový pontifikát.
„Určite sa modlím za pápeža Leva,“ povedal, „a modlím sa za začiatok jeho misie a za jej úspech.“
Spomienky na osobné stretnutia
Arcibiskup Broglio prezradil, že sa s pápežom Levom XIV. stretol počas oficiálnych návštev Ríma v rámci svojich povinností v biskupskej konferencii, ako aj počas Synody o synodalite. V oboch prípadoch ho vnímal ako človeka, ktorý vyžaroval srdečnosť, otvorenosť a úprimnú túžbu po spolupráci.
„V oboch prípadoch,“ poznamenal, „bol veľmi ústretový a prejavil veľkú ochotu pomáhať a spolupracovať. Bol som za to veľmi vďačný.“
Význam mena
Výber mena „Lev“ vyvoláva silné asociácie s dejinami Cirkvi, osobitne s pápežom Levom XIII., ktorý je známy ako autor prelomovej encykliky „Rerum Novarum“ o sociálnom učení Cirkvi.
„Pripomína Leva XIII.,“ zamyslel sa arcibiskup Broglio, „ktorý ako prvý pápež jasne formuloval sociálne učenie Cirkvi.“
Zároveň meno odkazuje na pôvod nového pápeža. „Keďže Lev pochádza z okolia Ríma, myslím si, že obyvatelia Ríma budú najmä veľmi šťastní,“ dodal.
Výzva k pokoju
V súvislosti so súčasným stavom sveta arcibiskup Broglio zdôraznil potrebu, aby bol pápež hlasom mieru a dialógu v čase mnohých globálnych kríz.
„Všetci sme hlboko znepokojení situáciami, ktoré vo svete neustále vznikajú – myslím teraz na Pakistan a Indiu, ale aj na tragédiu na Ukrajine, na Blízkom východe a v mnohých častiach Afriky. Preto je dôležité, že hovorí o mieri. Dúfam, že bude pontifikom, ktorý bude napomáhať mieru a dialógu vo svete,“ uviedol.
Zjednotená Cirkev
Reagujúc na slová pápeža Leva XIV. o zjednotenej Cirkvi, arcibiskup Broglio poznamenal, že toto posolstvo je dôležité aj pre obyvateľov USA.
„Jednou z vecí, ktoré sa musíme naučiť, je počúvať sa navzájom,“ povedal. „Môžeme nesúhlasiť, ale každý človek je stvorený na Boží obraz – a to by sme nikdy nemali stratiť zo zreteľa. Dúfam, že jeho posolstvo vnímame ako pozvanie k jednote a k tomu, aby sme sa stali nástrojmi dialógu.“
Univerzálny pastier
Arcibiskup Broglio poukázal aj na medzinárodné korene pápeža Leva – francúzsky a taliansky pôvod, pastoračná skúsenosť v Latinskej Amerike – ako na dar pre jeho univerzálne poslanie.
„Myslím si, že je to vynikajúce,“ povedal. „Žiť v rôznych častiach sveta prináša hĺbku, perspektívu a bohatstvo, ktoré mu pomôžu viesť Cirkev.“
Zároveň dodal, že takáto globálna skúsenosť pomáha Cirkvi nezatvárať sa len do vlastných problémov.
Pastier pre všetkých
Na margo toho, že pápež vo svojom prvom verejnom príhovore hovoril po taliansky, arcibiskup Broglio poznamenal, že ide o pastoračne dôležitý jazykový prejav.
„Ako biskup Ríma je prirodzené, že hovoril po taliansky,“ povedal, no ocenil aj to, že jeho jazykové schopnosti potešia aj španielsky hovoriacich veriacich, najmä po nedávnom úmrtí pápeža Františka. „Bude upokojujúce vidieť, že nový pastier dokáže prehovoriť aj k ich srdciam.“
Na záver arcibiskup Broglio vyslovil modlitbu za pápeža Leva XIV.: „Prajem mu pokoj a úspech v jeho službe.“
Zdroj: VaticanNews, anglická redakcia, redakčne upravené