[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 09. 05. 2025   Meniny má Roland      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Lev XIV. – kto boli jeho predchodcovia, ktorí si zvolili rovnaké meno ako on
P:3, 09. 05. 2025 07:40, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 9. mája (TK KBS) Kto boli niektorí z jeho predchodcov pápeža Leva XIX., ktorí si vybrali to isté meno?

Posledným pápežom s menom Lev bol Lev XIII., ktorý bol na čele Katolíckej cirkvi v rokoch 1878 až 1903. Talian, vlastným menom Vincenzo Gioacchino Raffaele Luigi Pecci, zomrel vo veku 93 rokov ako najstarší pápež v známej histórii. Predtým bolo 13 pápežov s menom Lev. Medzi nimi aj Lev Veľký (440 – 461), ktorý ako jeden z dvoch pápežov prijal prívlastok „Veľký“.

Svätý Lev Veľký – pápež pokoja a učenia

Svätý Lev I. Veľký, pápež a učiteľ Cirkvi, bol jedným z najvýznamnejších predstaviteľov Cirkvi v prvých storočiach kresťanstva. Do dejín sa zapísal ako vynikajúci teológ, neochvejný obhajca pokoja a výnimočný diplomat.

Jeho pontifikát, ktorý trval v rokoch 440 – 461, pripadol na obdobie úpadku Západorímskej ríše, keď Cirkev čelila nielen potrebe obrany viery, ale aj bezpečnosti pred nájazdmi barbarských kmeňov. Keď sa Huni priblížili k bránam Večného mesta, pápež Lev Veľký v roku 452 vyjednával s ich vodcom Atilom, čo dočasne zachránilo Taliansko a prinútilo Hunov stiahnuť sa za Dunaj. Táto udalosť je dôležitým príkladom angažovanosti Cirkvi v mierových vyjednávaniach a dôkazom rečníckych a diplomatických schopností vtedajšieho pápeža.

Lev už od mladosti prejavoval talent rečníka a diplomata, čím si rýchlo získal dôveru vtedajších pápežov. Ako pápež sa prostredníctvom legátov zúčastnil Chalcedónskeho koncilu, ktorý potvrdil dogmu o dvoch prirodzenostiach Krista – božskej a ľudskej. Lev Veľký jednoducho a zároveň hlboko približoval veriacim otázky viery, najmä dogmatické témy. Jeho homílie a listy patria k najstarším zachovaným – dochovalo sa asi 100 kázní a 150 listov. Bol nielen výnimočným teológom, ale aj pastierom, ktorý sa staral o sociálne slabších a duchovne potrebných.

Zaoberal sa aj otázkou primátu rímskeho biskupa a jeho úlohou pri budovaní jednoty kresťanov. „Zvlášť jasne vnímal zodpovednosť Petrovho nástupcu, ktorého úloha v Cirkvi je jedinečná (…) túto funkciu dokázal plniť na Západe aj na Východe, zasahujúc s rozvahou, rozhodnosťou a prezieravosťou,“ povedal o ňom Benedikt XVI. počas jednej zo svojich katechéz.

Lev I. bol prvým pápežom, ktorému bol pridelený titul Veľký.

Lev XIII. – zakladateľ sociálneho učenia Cirkvi

Z ďalších pápežov, ktorí si zvolili meno Lev, osobitne vyniká Lev XIII., ktorého pontifikát trval v rokoch 1878 – 1903. Je považovaný za otca sociálneho učenia Cirkvi, predovšetkým vďaka encyklike Rerum novarum, vydanej v roku 1891.

Bola reakciou Cirkvi na spoločenské a hospodárske zmeny konca 19. storočia, najmä na rastúce vplyvy marxizmu a liberálneho kapitalizmu. Pripomínala aj nevyhnutnosť spolupráce medzi Cirkvou a štátom, kresťanskú antropologickú víziu človeka a potrebu starostlivosti Cirkvi o robotnícku triedu.

Lev XIII. sa venoval nielen spoločenským otázkam, ale aj obrane Cirkvi pred herézami. Jeho pontifikát bol bohatý na dokumenty – sám vydal 86 encyklík.

Založil Pápežskú biblickú komisiu. Počas jeho pontifikátu sa podarilo nadviazať prvé diplomatické vzťahy medzi Svätou stolicou a Spojenými štátmi americkými. Je autorom známej Modlitby k sv. Michalovi archanjelovi, ktorú zložil v roku 1886 a nariadil ju modliť sa po každej svätej omši.

Zdroj: E-kai, redakčne upravené



( TK KBS, ek, ml; pz ) 20250509007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]