[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 06. 2026   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Rozhovory
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Medzi novými držiteľmi pália bude 29. júna aj pražský arcibiskup Přibyl
P:3, 23. 06. 2026 13:42, ZAH



Foto: Cirkev.cz


Vatikán 23. júna (TK KBS) Počas slávnosti svätých Petra a Pavla budú spolu s rímskym biskupom sláviť aj novomenovaní metropolitní arcibiskupi. Pri tejto príležitosti im pápež odovzdá osobitný znak ich postavenia – pálium. Ide o kruhový pás z bielej vlny so šiestimi vyšitými čiernymi krížmi, z ktorého visia dva krátke pruhy. Nosi sa na ramenách cez liturgické rúcho.

Podľa Adolfa Adama (Liturgika, Praha 2001) sa pálium ako osobitná súčasť liturgického odevu vyvinulo zo štóly, ktorá bola pôvodne odznakom vysokých starorímskych úradníkov. Pálium nosili najskôr pápeži, neskôr (približne od 6. storočia) ho pápež udeľoval svojim splnomocneným zástupcom – legátom – ako znak prenesenej právomoci. Od 8. storočia ho používajú všetci metropolitní arcibiskupi.

Pálium je spolu s tzv. rybárskym prsteňom jedným z hlavných znakov pápežskej právomoci. Jeho prijatie preto tvorí významnú súčasť obradu, pri ktorom sa pápež ako rímsky biskup slávnostne ujíma svojho úradu. Metropolitní arcibiskupi prijímajú podľa tradície pálium od pápeža počas slávnostnej bohoslužby na sviatok svätých Petra a Pavla ako znak jednoty s Petrovým nástupcom.

V roku 2026 prevezme pálium v Ríme z rúk pápeža Leva XIV. aj novomenovaný pražský arcibiskup Stanislav Přibyl, ktorý zároveň stojí na čele Českej cirkevnej provincie.

Kódex kánonického práva (CIC) stanovuje, že „metropolita je povinný do troch mesiacov od prijatia biskupskej vysviacky alebo, ak je už biskupom, od kánonického ustanovenia požiadať osobne alebo prostredníctvom zástupcu pápeža o pálium. To označuje moc, ktorú metropolita právom prijíma v spoločenstve s Rímskou cirkvou“ (CIC 437 § 1). Metropolita môže používať pálium v každom kostole svojej cirkevnej provincie, na čele ktorej stojí, nie však mimo nej, ani so súhlasom diecézneho biskupa (CIC 437 § 2).

Zaujímavosťou je, že pálium je viazané na konkrétnu cirkevnú provinciu. Ak sa teda metropolita stane metropolitom inej provincie, musí požiadať o nové pálium (CIC 437 §§ 1 – 3). Cirkevné právo zároveň stanovuje, že titul „primas“ je iba čestným označením, ak osobitný zákon v konkrétnom prípade neurčuje inak (CIC 438).

Arcibiskupi, ktorí nevykonávajú službu v diecéze – napríklad apoštolskí nunciovia, predstavení dikastérií a podobne – pálium nedostávajú, pokiaľ im ho pápež neudelí ako mimoriadne ocenenie ich služby. Pálium nepoužívajú ani arcibiskupi nemetropolitných arcidiecéz.

Metropolitom je spravidla arcibiskup jednej z arcidiecéz tvoriacich cirkevnú provinciu, ktorá združuje viacero diecéz na určitom území. Jeho právomoci, najmä vo vzťahu k ostatným diecézam provincie (tzv. sufragánnym diecézam), vymedzuje Kódex kánonického práva v kánonoch 435 – 438. Ide najmä o právo vykonávať určité formy mimoriadnej správy v prípadoch, keď diecézny biskup z rôznych dôvodov nevykonáva svoju riadnu právomoc alebo keď je diecéza neobsadená.

Metropolita má tiež poradný hlas pri procese výberu nového biskupa v provincii. Súčasťou jeho erbového znaku je práve pálium.

Zdroj: Cirkev.cz



( TK KBS, ci, ml; pz ) 20260623018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]