[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 06. 2026   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Rozhovory
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Te Deum v Trnave: Ďakovať Bohu, objavovať perly života a konať dobro
P:3, 23. 06. 2026 14:10, DOM



Foto: Júlia Kubicová


Trnava 23. júna (TK KBS) Pri príležitosti záveru školského roka 2025/2026 sa v utorok 23. júna v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave slávila ďakovná svätá omša Te Deum.

Na slávenie boli trnavským arcibiskupom Jánom Oroschom pozvaní pedagógovia a žiaci štátnych základných a stredných škôl v Trnave. Hlavným celebrantom a slávnostným kazateľom bol riaditeľ Arcidiecézneho školského úradu Ján Polák.

Vo svojej homílii vychádzal z evanjelia dňa (Mt 7, 6.12 – 14), ktoré rozdelil na dve tematické časti. Prvú spojil s ukončením školského roka a potrebou vďačnosti za prijaté dary a skúsenosti.

„Ďakovať Pánu Bohu a prejavovať vďačnosť za jeho dary je veľmi dôležité, pretože človek tak dokáže rozpoznávať perly vo svojom živote,“ povedal. Zdôraznil, že tieto „perly“ netvoria iba veľké a výnimočné udalosti, a preto je potrebné všímať si ich a objavovať. „Nemusí ísť vždy o veľké a veľmi vzácne perly. Aj množstvo malých perál, ktoré človek nazbiera, ho robí bohatým. Preto je dôležité vnímať, za čo možno Bohu ďakovať,“ dodal.

Druhú časť evanjelia prepojil s nastávajúcim obdobím prázdnin a prosbou o Božie požehnanie, aby bol tento čas prežitý konštruktívne a zmysluplne a neostal premárnený. Obraz tesnej brány prirovnal k sebadisciplíne a schopnosti prekonať vlastné pohodlie.

„Paradoxne človeka robí šťastným práve to, keď sa dokáže zaprieť, premôcť a vniesť zmysel do času, ktorý prežíva. Konať dobro, pomáhať druhým a robiť aj to, čo nie je vždy pohodlné, ale zmysluplné, človeka buduje a napĺňa radosťou,“ povzbudil prítomných.

Na záver vyzval žiakov i pedagógov, aby počas letných prázdnin nezabúdali na konanie dobra, modlitbu, účasť na svätej omši a prehlbovanie vzťahu s Bohom. Všetkým zaželal „požehnaný a kvalitne využitý prázdninový čas“.

Te Deum je slávnostný ďakovný hymnus Katolíckej cirkvi, ktorého názov pochádza z latinských slov „Te Deum laudamus“ – „Teba, Bože, chválime“. Pri príležitosti ukončenia školského roka sa slávi ako ďakovná svätá omša, počas ktorej sa žiaci, pedagógovia a zamestnanci školy spoločne poďakujú za uplynulý školský rok, za získané vedomosti, úspechy, skúsenosti a za všetky Božie dary a pomoc počas roka. Zároveň je príležitosťou prosiť o Božie požehnanie a sprevádzanie v ďalšom období.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave Júlia Kubicová



( TK KBS, ab, jk, ml; pz ) 20260623020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]