[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 06. 2026   Meniny má Adriana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Rozhovory
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Prví absolventi obnoveného seminára v Nitre oslávili 30. výročie vysviacky
P:3, 26. 06. 2026 12:25, DOM



Foto: Archív Biskuptva Nitra


Nitra 26. júna (TK KBS) Mesiac jún je charakteristický aj tým, že sa spravidla počas neho v diecézach konajú kňazské vysviacky. A tak si mnohí kňazi v ďalších rokoch svojho pôsobenia spravidla v júni pripomínajú aj výročia, kedy sa stali Kristovými kňazmi. Vo štvrtok 25. júna 2026 sa tak na Nitrianskom hrade stretla viac ako dvadsiatka kňazov, aby si pripomenula 30. výročie kňazskej vysviacky.

Výnimočnosť tohto stretnutia bola v tom, že títo kňazi boli prvými absolventami obnoveného Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre po páde komunizmu v bývalom Československu. Ich svätiteľom bol blahej pamäti Ján Chryzostom kardinál Korec. Spomienkové stretnutie sa začalo v Biskupskom paláci, kde aj v prítomnosti nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka spomínali na obdobie štúdií a kňazskej formácie v seminári, kde funkciu prefekta v tom čase zastával práve biskup Viliam.

On bol aj hlavným celebrantom svätej omše v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma, počas ktorej všetci spoločne ďakovali za dar kňazstva. Homíliu predniesol jeden z nich, Mons. Peter Beňo, ktorý je dnes pomocným nitrianskym biskupom a počas nej vyjadril slová vďaky za dar kňazstva a povzbudil všetkých k pevnému postoju a vernosti k Bohu a kňazskému povolaniu do ďalších rokov. Kňazi zotrvali v katedrále aj na ďakovnej adorácii.

Nezabudli pomodliť aj pri hrobe svojho svätiteľa Jána Chryzostoma kardinála Korca v dolnej lodi katedrály, ale aj pri hrobe prvého rektora obnoveného kňazského seminára Mons.Rudolfa Bošňáka na cintoríne sv. Cyrila a Metoda v Nitre, ktorý mal veľký vplyv na ich kňazskú formáciu. Jubilantom gratulujeme k výročiu a vyprosujeme hojnosť božích milostí a požehnania do ďalších rokov pôsobenia.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký, redakčne upravené



( TK KBS, tu, ml; pz ) 20260626016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]